12 °C

Bugün hava nasıl olacak?

Türkiye genelinde sıcaklıklarda önemli bir değişiklik beklenmezken, bazı bölgelere buzlanma ve don uyarısı yapıldı.

Bugün hava nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Karadeniz kıyıları, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Kırklareli'nin kıyı kesimleri, Çanakkale'nin doğusu, Bursa, Balıkesir'in kuzey ilçeleri ile zamanla Muğla, Aydın, Denizli, Burdur, Antalya, Uşak, Isparta ve Manisa'nın doğu kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Türkiye genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kıyı Ege'de yer yer kuvvetli olarak esecek.

Buzlanma ve don

Sabah ve gece saatlerinde hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesiyle birlikte iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklenirken Meteoroloji, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (yollarda buzlanma nedeniyle trafikte ve ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Sis uyarısı

Meteoroloji ayrıca “Sabah ve gece saatlerinde Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” uyarısı yaptı.

Bazı illerde hava durumu

Ankara: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu.  (9)

İstanbul: Parçalı yer yer çok bulutlu, aralıklı ve hafif yağmurlu. (11)

İzmir: Parçalı bulutlu. (13)

Adana: Parçalı ve az bulutlu. (19)

Antalya: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde batı ilçeleri, akşam saatlerinden itibaren il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (18)

Samsun: Parçalı yer yer çok bulutlu. (12)

Erzurum: Az bulutlu ve açık. (2)

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık. (14)

Bölgelerde hava durumu

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Kırklareli'nin kıyı kesimleri, Çanakkale'nin doğusu, Bursa ile Balıkesir'in kuzey ilçelerinin aralıklı ve hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

Ege: Parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Muğla, akşam saatlerinde Aydın ve Denizli, gece saatlerinde Uşak ve Denizli çevreleri ile Manisa'nın doğu kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.  

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinde Antalya'nın batı ilçelerinin, akşam saatlerinden itibaren Antalya, Burdur ve Isparta çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

İç Anadolu: Az bulutlu ve açık, zamanla güney ve batı kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. 

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimlerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.