11 °C

Çalışan istihdam etmenin maliyeti yüzde 7.2 arttı

İşgücü maliyeti endeksi, bu yılın ikinci döneminde yüzde 7,2 artış gösterdi.

Çalışan istihdam etmenin maliyeti yüzde 7.2 arttı

ANKARA - Saatlik işgücü maliyeti endeksi, (Nisan, Mayıs Haziran aylarını kapsayan) bu yılın ikinci döneminde, 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 7,2, saatlik kazanç endeksi de yüzde 8,3 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımlanacak olan 2008 temel yıllı "İşgücü Maliyeti Endeksi" adlı yeni bir çalışma başlattı.

Buna göre, saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 arttı. Kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2010 yılı II. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 artış gösterdi. Sektörel ayrımda incelendiğinde endeks değerlerindeki yıllık artış oranının sanayi sektöründe yüzde 6,2, inşaat sektöründe yüzde 9,1 ve hizmet sektöründe yüzde 8,6 olduğu görüldü.

Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2010 yılı II. döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 17 ile ulaştırma ve depolama sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi

Saatlik kazanç endeksi de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 arttı. Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi 2010 yılı II. döneminde, kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 artış gösterdi.

Sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının sanayi sektöründe yüzde 7,7, inşaat sektöründe yüzde 9 ve hizmet sektöründe ise yüzde 9,3 olarak gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksinde 2010 yılı II.döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 19,1 ile ulaştırma ve depolama sektöründe oldu.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 arttı.

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 2010 yılı II. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 artış gösterdi. Endeks değerleri sektörel ayrımda incelendiğinde, inşaat sektöründe yüzde 9,7 ve hizmet sektöründe yüzde 5,1 oranlarında yıllık artış gözlenmiş, sanayi sektörü endeks değeri ise 2010 yılı II. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 oranında azaldı.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2010 yılı II.döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 42,1 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.