Çallı'nın tablosu 400 bin liradan satışa sunulacak

Çallı'nın terk edilmiş bir evde uzun yıllar rulo halinde tutulan en büyük ve mitolojik tablosu "Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar" eseri, 4 Kasım'da Anadolu yakasının ilk müzayedesinde satılacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 
 
İSTANBUL - İbrahim Çallı'nın terk edilmiş bir evde uzun yıllar rulo halinde tutulan en büyük ve mitolojik tablosu "Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar" eseri, 400 bin liradan 4 Kasım'da Anadolu yakasının ilk müzayedesi "Karşı Müzayede"de satışa sunulacak.
Antik eşya, obje, eski dönem tablolar ve yerli yabancı günümüz çağdaş ressamlarını bir araya getirecek "Karşı Müzayede", müzayedelerin Avrupa yakasında yapılma geleneğini de yıkacak.
Anadolu yakasının ilk müzayedesi, 4 Kasım'da Bağlarbaşı'ndaki Internetional Art Center (IAC) İstanbul'da yapılacak.
Çok özel, çağdaş, modern, özellikle genç sanatçılara yer verilen yaklaşık 400 eserin satışa çıkarılacağı müzayedenin en ilgi çeken eseri ise İbrahim Çallı'nın 3 metre boyundaki "en büyük ve mitolojik" tablosu olarak bilinen "Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar"...
Müzayedede, İbrahim Safi, Nazmi Ziya, Sabri Berkel, Avni Arbaş, Nuri Abaç, Fikret Mualla, Adnan Çoker, Abidin Dino ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi bir çok sanatçının özel koleksiyonlarından toplanan eserler de satılacak.
Çallı'nın ilk defa müzayedede gün yüzüne çıkacak eserinin hikayesi şöyle:
"Resim, aileden müzayedeye geldi. 1930'lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk, İbrahim Çallı'ya Kaşık Adası'nda çalışması için bir yer tahsis eder. O yıllarda Burgazada'da İbrahim Çallı'nın doktoru Mehmet Medeni Akman yaşamaktadır. Çallı ve Akman'ın dostluğu, uzun yıllar devam eder. Çallı, 'Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar' adlı eserini Dr. Mehmet Medeni Bey için yapar. O zaman bu kadar büyük tuval olmadığı için 2 tuvali birleştirerek yaptığı 2.98 X 2.18 boyutlarında bir eser. Tablo, Medeni Bey'in Burgazada'daki yalısında uzun yıllar asılı kalır. Mehmet Medeni Bey'in ölümünden sonra boyutundan dolayı uzun süre bakımsız kalan tablo, Bayram Karşıt'ın gözetimine geçerek restore edilir ve İbrahim Çallı'ya ait olduğu belgelenir. Ayrıca Bayram Karşıt tarafından sertifikası da verilir. Ancak eser rulo şeklinde saklandığı için Çallı'nın imzası dökülmüştür. Son olarak restorasyon işleri, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan tarafından denetlenir ve korumaya alınır. Eserin, takriben 1930'lu yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor."
Eser, müzayedede 400 bin liradan satışa sunulacak.
 
 
 
Bu konularda ilginizi çekebilir