7 °C

Çanakkale Şehitler Abidesi'nde tören düzenlendi

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde tören düzenlendi.

Çanakkale Şehitler Abidesi'nde tören düzenlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törene katıldı.

Çanakkale'den ayrı helikopterlerle Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitlik Abidesi'ne gelen Erdoğan ve Yıldırım, anıta çelenk sundu.

Törene, Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, kuvvet komutanları ve askeri erkan katıldı.

"Şehitlerimizin huzurunda bulunuyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlik defterine şunları yazdı:

"Kendilerine vefamızı ve minnettarlığımızı ifade etmek üzere bir kez daha şehitlerimizin huzurunda bulunuyoruz. Yakın tarihimizin Türk'ün yedi düvele karşı verdiği en önemli savaşlardan biri olan Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında emeği geçen askerlerimize ve bağrından çıktıkları milletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Çanakkale Savaşları'nda görev almış tüm gazilerimizi, bu toprakları kanlarıyla sulamış tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun."

"Türkiye aziz şehitlerine minnettardır"

Başbakan Yıldırım ise şehitlik defterine, şehitlerin, bir milletin makus kaderini değiştirmek için vatan, vazife, bayrak uğruna en kıymetli varlıkları olan canlarını bir an dahi tereddüt etmeden feda ettiğini yazdı.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Sizin, yolunda mübarek bedenleriniz şehit düştüğü tüm değerleri ilelebet yaşatmak bizler için mukaddes bir görevdir. Sizler bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun müjdesi olarak asırlar boyu yad edilecek kutlu bir zaferin, destansı bir başarının kahramanlarısınız. Sizler sayesinde ülkemizin her bir ferdi için çok ehemmiyet arz eden Çanakkale Zaferi ile tüm cihan Türk milletinin onur ve haysiyetiyle yürüttüğü mücadeleye şahit oldu ve takdir etti. Çanakkale Zaferi'nin 102'inci yıl dönümü vesilesiyle bağımsız bir ülkede yaşamamızı temin eden başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıyla Çanakkale Zaferimizin tüm şehit ve gazilerini rahmet ve minnetle anıyorum. Türkiye aziz şehitlerine minnettardır. Ruhlarınız şad olsun."

"Ebedi mekanlarınızda huzur içinde uyuyunuz"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar da şehitlik defterine, toprağı vatan yapan aziz şehitlerin, şanlı maziye altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin, asil Türk milletinin varlığının, birliğinin ve yeniden dirilişinin meşalesini ateşlediğini yazdı.

Akar, şunları kaydetti:

"Türk ve dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale'de bundan 102 yıl önce şehadete koşan askerlerimizin kahramanlıkları ve Türk milletinin emsalsiz fedakarlıkları, vurulmak istenen prangaları tek tek parçalamıştır. Döktükleri mübarek kanlarıyla kumaşı bayrak yapan şehitlerimizin manevi mirasından güç alan Türk Silahlı Kuvvetleri aziz şehitlerimize layık olma sorumluluğu içinde hiçbir hainliğe, tehdide boyun eğmeden ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan dimdik vazifesinin başında ve milletimizin emrindedir. Dün olduğu gibi bugün de vatanın bütünlüğüne, devletin bekasına ve Türk milletinin huzur ve güvenliğine göz dikenler karşılarında 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla görev yapan ordumuzun fedakar evlatlarını bulacaklardır.

Aziz şehitlerimiz, ebedi mekanlarınızda huzur içinde uyuyunuz. Hiçbir güç, emanetiniz olan ve canlarınız pahasına koruduğunuz vatan topraklarıyla asil milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozamayacak. Varlığımızın ve özgürlüğümüzün timsali olan al bayrağımızı şanlı gönderden indiremeyecektir. Sizlere olan gönül borcumuzu hiç unutmadan Allah'tan rahmet diliyor, aziz hatıralarınızı şükranla yad ediyor, huzurunuzda minnet ve saygıyla eğiliyorum."

Türk Yıldızları gösteri yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve beraberindekilerin alandan ayrılmasının ardından Çanakkale Boğazı semalarında Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi "Türk Yıldızları" gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait unsurlar da boğazda resmi geçit yaptı. Töreni, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanları da izledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.