25 °C

Çavuşoğlu: Silahlar YPG'den alınacak

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile mutabakatları çerçevesinde YPG'nin elinden silahların alınacağını söyledi.

Çavuşoğlu: Silahlar YPG'den alınacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Münbiç modeli tamamlandıktan sonra bunu diğer alanlara da taşıyacağız. YPG'nin işgal ettiği diğer alanlara da taşıyacağız. Mutabakatımız da bu da var." dedi.

Yaptığı açıklamada, yol haritası kapsamında silahlarının YPG'den alınacağını dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Atacağımız adım esasen hem Suriye'nin geleceği için önemli hem de ABD ile bozulan ilişkilerimizi tekrar rayına koymak için bir fırsat. O yüzden bu yol haritasının tam olarak uygulanması gerekiyor. Her iki tarafta da bu kararlılık var. YPG Münbiç'ten çekilirken silahlar alınacak. Çekilme süreci bittiğinde silahlar da alınmış olacak. Hiçbir üçüncü ülkenin rolü olmayacak. Bu Fransa'yı da İngiltere'yi de Belçikayı da kapsar. Hiçbir üçüncü ülke olmayacak. Ön hazırlık toplantısı 0-10 gün diyoruz. 6 ayı bulmayacak, daha yarısını olmayacak bir süreç diyoruz. Şu anda Münbiç'te bu yol haritasını uygulayacağız, daha sonra diğer şehirlerlere doğru yol haritamızı uygulamaya başlayacağız. İşte o zaman ABD'nin tavrı belli olur. YPG'yi çekecek mi ne olacak? Bunların içinde çok sayıda Arap da var. Biz SGD bilmeyiz dedik, bizim gözümüzde bunların hepsi eşittir YPG/PKK'dır dedik. Güvenlik güçlerinde ve yönetimde YPG/PKK'dan oluşan ya da onların oluşturduğu kurum ya da kuruluşlarda bir yönetimi biz kabul etmeyiz."

"Terör örgütlerine bir şehri teslim edemeyiz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG/PKK terör örgütüdür. Terör örgütlerine bir şehri teslim edemeyiz. Ağırlıklı Arap olan yerlerde yönetimde ve güvenlikte Araplar olacak. Diğer tarafta çoğunluk Kürtse YPG/PKK dışındaki Kürtler olacak. İlk etapta YPG/PKK'lılar ayrılacak, ayrılırken de silahları alınacak. Fırat'ın doğusuna gidecek. Burada dörtlü bir iş birliği olacak. Türkiye, ABD, Bağdat ve Erbil. PKK, Erbil'in de düşmanıdır." şeklinde konuştu.

"Suriye'nin istikrarı için tamamlayıcı bir çalışma"

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Münbiç'te yol haritası) Bizim yapacağımız çalışma Suriye'nin istikrarı için tamamlayıcı bir çalışma. Astana süreci ile ateşkesi tesis ettik. Soçi süreci yine Cenevre sürecini destekleyici bir adımdı. Burada ise terör örgütünün kontrol ettiği bir bölgeyi bu terör örgütünden kurtarıp bölgeyi terörden arındırıp istikrara kavuşturma var."

FETÖ soruşturması

Çavuşoğlu, "(Pompeo ile görüşmesinde konuşulan FETÖ soruşturması) Bu soruşturmadan memnuniyet duyduğumuzu, bu konuda da iş birliği yapabileceğimizi, charter okullarının nasıl suistimal edildiği gibi konularda da kendilerine yardımcı olabileceğimizi söyledik." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap