7 °C

Çavuşoğlu: Siz Türkiye'nin valisi misiniz?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşının açıklamalarına ilişkin, "Hayır diyen yüzde 48'den de sorumluyuz diyor. Siz Türkiye'nin valisi misiniz? Türkiye sizin sömürgeniz mi ki siz bu insanlardan sorumlusunuz?" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: Siz Türkiye'nin valisi misiniz?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın genel oturumundan sonra düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili ifadelerine ilişkin, "Bazı AB ülkelerinin, diğer AB ülkeleri ve henüz Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelerin sahibi, patronu olmadıklarını anlaması gerekiyor. Seçim öncesi popülizmin kimseye faydası yoktur. Almanya'nın da Türkiye gibi bir ülkeyle ilişkilerini nasıl sürdüreceği konusunda daha dikkatli olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Almanya'nın Türkiye için müttefik ve dost bir ülke olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçim öncesi bu tür popülist yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Daha önce Malta'da ve diğer platformlarda dostum Sigmar Gabriel, bana Almanya'nın Türkiye'ye yönelik çok ciddi hatalarının olduğunu, dolayısıyla Almanya'nın hangi adımları atması lazım geldiğini sormuştur, söylemiştir. Ben de tek taraflı adımlar sağlıklı olmaz, kalıcı olmaz, birlikte adım atalım. Siz bir adım atarsanız biz iki adım atarız demiştim."

Seçim öncesinde kamuoyunda tam tersi bir tutumun olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Hayır diyen yüzde 48'den de sorumluyuz diyor. Hangi hakla bunu söylüyorsunuz? Siz Türkiye'nin valisi misiniz? Türkiye sizin sömürgeniz mi ki siz bu insanlardan sorumlusunuz? Almanya'dan haddini aşan açıklamalar görüyoruz. Şimdi Gabriel'in partisine oy vermeyenlerden biz sorumluyuz diyebilir miyiz Türkiye olarak. Onun için ülkelerin egemenliğine sorumlu olmaları gerekiyor. Almanya bizim dostumuzdur ve kazan-kazan anlayışıyla ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Seçimler gelir geçer ama ilişkiler ve dostluklar kalıcıdır. Ona göre dikkatli davranmalarını tavsiye ediyorum."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.