19 °C

Chavez, Ankara'da anıldı

Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ölümünün 5. yılında Ankara'da anıldı.

Chavez, Ankara'da anıldı

Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ölümünün 5. yılında Ankara'da düzenlenen programda anıldı.

Ankara'daki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programına, Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes'in yanı sıra Latin Amerika ülkelerinden diplomatik temsilciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılışında Türkçe ve İspanyolca bir konuşma yapan Reyes, "Bugün, ülkemizin ve Latin Amerika'nın tarihini değiştiren insana veda ettiğimiz günün 5. yılı. Chavez, hayatını, halklarımızın itibarını yükseltmeye ve tarihsel benliği yeniden uyandırmaya adamış bir insandı." ifadesini kullandı.

Reyes, Chavez'in, Malcolm X ve Fidel Castro gibi toplumların üzerinde iz bırakan bir lider olduğunu söyledi.

Programda daha sonra Venezuela halkının maruz kaldığı ambargo ve yaptırımların konu alındığı "Venezuela Kara Dava" adlı bir belgesel gösterildi.

Belgesele ilişkin Büyükelçi Reyes, Hernando Calvo Ospina tarafından çekilen belgeselde Venezuelalı tarihçilerin analizlerinin yer aldığını vurgulayarak, "Şu anda ülkemiz, dünya üzerindeki en büyük askeri potansiyele sahip bir ülke tarafından şeytani bir ambargoya tabi tutuluyor. Bu belgeselde de ambargonun asıl sebebi görülüyor." diye konuştu.

Kaynak: AA