15 °C

CHP: Bu bir milli irade gaspıdır

CHP Sözcüsü Tezcan, Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar ile iki belediye meclis üyesinin görevlerinden uzaklaştırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu bir milli irade gaspıdır." dedi. Görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Hazinedar da açıklama yaptı.

CHP: Bu bir milli irade gaspıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Parti Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında, İçişleri Bakanlığının Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın görevden uzaklaştırma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar'ın haksız bir şekilde görevden uzaklaştırıldığını savunan Tezcan, "İçişleri Bakanlığının bu kararında hukuk, adalet yoktur, haksız bir karardır. Hükümet kumpas içerisindedir." ifadesini kullandı. 

"Öküzün altında buzağı aramak" atasözünü anımsatan Tezcan, şöyle devam etti:

"Bu hükümet bu atasözünü de aratacak şekilde bırakın öküzün altında buzağı aramayı, öküzün altına buzağı koymaya başlamıştır. Açık bir şekilde kendi belediye başkanlarıyla yaptıkları kirli pazarlığı bize de teşmil etmek istemişlerdir, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, kamuoyuna çıkıp demiştir ki kendi belediye başkanlarına, 'Ya istifa et ya görevi suistimal ya da görevi ihmalden hakkında soruşturma açılır.' Yani 'ya istifa ya mahkeme' demiştir. Sonra da bize dönüp bu kirli pazarlığı bize de tavsiye ederek, 'Siz de belediye başkanlarınıza bu muameleyi yapın yoksa bunlarla ilgili de yasal işlem başlatılacak.' Hiçbir hukuk devletinde, hiçbir ahlak sınırları içerisinde kabul edilebilecek bir ifade ve tutum değildir. Eğer ortada bir suç varsa belediye başkanı istifa ettiği zaman suç ortadan kalkıyor mu? Bu nasıl bir kirli pazarlıktır? Biz 'böyle bir kirli pazarlığın parçası olmayacağız' dedik ve açık şekilde, 'Belediye başkanlarımızın verilemeyecek hiçbir hesabı yoktur' dedik hala da bunu söylüyoruz."

Tezcan, CHP'li belediyelerde aradıkları gerekçeyi bulamayanların, gerekçe yaratma peşine düştüğünü ileri sürdü. Tezcan, "Beşiktaş Belediyesi ile ilgili geçen hafta açıkladığımız İçişleri Bakanlığı yazısı bir kumpasın suç üstü halidir. 1 Aralık tarihli yazıda İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliğine diyor ki, (Ben Beşiktaş Belediye Başkanını görevden uzaklaştıracağım ama gerekçe bulamıyorum. Adliyeye git, gerekçe bul.)" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu bir hükümet kumpasıdır, bu hükümet kumpasçı bir hükümettir" diyen Tezcan, şu görüşlere yer verdi:

"Beşiktaş Belediyesine, Ataşehir Belediyesine hükümet eliyle kumpas kurulmuştur. CHP'li belediyelere hükümet eliyle kumpas kurulmaktadır. Bu kumpasçı hükümet o beldede oy verip belediye başkanını seçen halkın iradesini gasbetmiştir. Bu bir milli irade gasbıdır. Biz bu milli irade gasbına karşı kararlı bir biçimde mücadeleye devam edeceğiz. Belediye başkanlarına dönük bu haksız, adaletsiz, hukuksuz saldırıları cesaretle göğüsleyeceğiz. Belediye başkanlarını size yem etmeyeceğiz. Varsa bir hesap gidersiniz yargıda hesabını sorarsınız. Beşiktaş Belediye Başkanı ile ilgili bugüne kadar yürüttükleri soruşturmaların tamamında Beşiktaş Belediye Başkanının suçlu olduğunu gösteren ellerinde bir delil ve belge bulamamışlardır. Bazı meczupların şikayetleri üzerine yapılan soruşturmalar ciddi olmadığı anlaşılmış müfettişler 'Soruşturmaya gerek yoktur' diye kararlar vermiş, Danıştay itiraz üzerine de bu kararları da onaylamıştır."

Bülent Tezcan, Beşiktaş Belediyesine yönelik muamelenin Beşiktaş halkına yönelik olduğunu iddia etti.

Tezcan, şunları ifade etti:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybedeceğini anlayan hükümet, kumpas yoluyla İstanbul Büyükşehir Belediyesini kurtarma yolunu seçmektedir. Önümüzdeki yerel seçimde büyükşehirleri kaybedeceğini anlayan hükümet, CHP'li belediye başkanlarına kumpas kurarak onları çalışamaz, hizmet üretemez, karar veremez hale getirip ondan sonra önümüzdeki dönem yeniden belediye başkanlıklarını kazanacağının hesabını yapmaktadır ama bu hesap tutmayacaktır, bu hesap başarılı olamayacaktır. Kumpasçıların iktidarı devam etmeyecek. Bu kumpasçı hükümet milletten önümüzdeki yerel seçimlerde de genel seçimlerde de hak ettiği şamarı yiyecektir. Biz yarından itibaren bununla ilgili Türkiye'de hem hukuk önünde hem siyaset mecrasında mücadelemize devam edeceğiz.

Yarın Sayın Genel Başkanımız İstanbul'a gidiyor, Beşiktaş'ı ziyaret edecek ve orada bu konuda, bu haksızlığı bütün Türkiye'ye ve dünyaya genel başkanın ağzından bir kere daha duyuracağız. Biz, belediye başkanlarımızın verilemeyecek hiçbir hesabı olmadığını biliyoruz ve belediye başkanlarımızı sizin kirli hesaplarınıza yem etmeyeceğiz."

Tezcan, konuşmasının sonunda, yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile İstanbul'a gideceklerini, süreci yakından takip edeceklerini kaydetti.

Murat Hazinedar'dan açıklama

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından CHP’liler Beşiktaş Belediyesi önünde toplandı. Birçok CHP’li vekilin de destek için geldiği belediye binası önünde CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “Yüzde 80’e yakın oylara sahip çıkmak için buradayız. Parti yönetimimiz bu gece buraya geleceklerdir. Yarın saat 14.00’da Genel Başkanımız Beşiktaş Belediyesi’ni ziyaret edecektir. Bütün İstanbulluları yarın saat 14.00’da Beşiktaş Belediyesine bekliyoruz” dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ise Beşiktaş halkının kendisine yüklediği sorumlulukla 4 yıla yakın hizmet etmeye çalıştığını aktardı. “Demokrasilerde milletin verdiği emaneti millet alır” diyen Hazinedar, “Yüzde 77 oyla Beşiktaş halkının emanetini taşıyorum. Beşiktaş halkının, milletimin bana yüklediği sorumlulukla 4 yıla yakın hizmet etmeye çalıştım. Çok zor şartlarda bu emaneti hakkıyla yerine getirmeye çalıştım. Beşiktaş çok özel bir yer. Ben CHP’nin en yüksek oy aldığı bir şehrin belediye başkanıyım. Basından öğrendiğim kadarıyla görevden alınma nedenim yolsuzluk iddiaları ve FETÖ/PDY üyeliği ile yürütülen soruşturmadır. Değil ben ailemde sülalemde değil herhangi bir cemaate mensup tek bir kişi bulmazlar. Tüm iddialara ilişkin istenilen tüm belgeler eksiksiz bir şekilde müfettişlere verilmiştir. Abdestinden şüphesi olmayan insanlarız. Hak eninde sonunda yerini bulur” ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.