10 °C

CHP, gençleri 'Genç-İşkur' ile patron yapacak

Kılıçdaroğlu, gençlerle 'online' buluştu, soruları cevapladı.

CHP, gençleri 'Genç-İşkur' ile patron yapacak

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GenceArtı "İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi" kapsamında düzenlenen etkinlikle, internet üzerinden gençlerle buluşarak sorularını yanıtladı.

CHP Genel Merkezinde MYK salonunda düzenlenen etkinlikte, yaklaşık yarım saat süreyle internet üzerinden gençlerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, gençlerin Türkiye için önemine değindi.

Kılıçdaroğlu, "Rize'ye ne zaman geleceksiniz?" sorusu üzerine de seçim çalışmaları kapsamında Rize'ye de gideceklerini ifade ederek, buradan da milletvekili çıkaracaklarına inandığını bildirdi.

"Nükleer santral ve HES'lerle ilgili neden bir referandum talebiniz yok?" sorusunu ise CHP lideri, şöyle yanıtladı:

"HES'ler çevreyi yok ettiği sürece karşıyız. Nükleer santralle ilgili düşüncelerimizi defalarca dile getirdik. Biz bu kadar önemli yatırım yapıyorsanız ve bu ciddi riskler oluşturuyorsa 'buyurun gelin referanduma gidelim, halk nükleer santral istiyor mu istemiyor mu' diye soralım dedik ama AKP kulaklarını tıkıyor. Biz bu konulara değiniyoruz. İnternet sitemizde de yakında nükleer santrallerle ilgili bir kitapçığımız yayınlanacak."

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, iktidarlarında emekli, dul ve yetimlere yönelik İntibak Yasası'nı çıkaracaklarını söyledi.

Şifre iddiaları

Kılıçdaroğlu, "YGS'de şifre" iddiaları ile ilgili bir soru üzerine de "YGS'yi yapanlar da suçlarını itiraf ediyorlar. Gençlerin emeğini şu veya bu şekilde istismar etmek doğru değil. Konu yargıya intikal etti. Umuyorum önümüzdeki süreçte yargı sağlıklı bir karar verir ve sizin emekleriniz boşa gitmemiş olur" dedi.

İktidarın YÖK'ü ele geçirdiğini ve istediği gibi kullandığını savunan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında YÖK'ü ve harçları kaldıracaklarını belirtti.

İmamın Ordusu'nu okuyacak

Kılıçdaroğlu, "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın internette yayımlanan "İmamın Ordusu" adlı kitap taslağını okuyup okumadığının sorulması üzerine de, "Okumadım ama elimin altında, okuyacağım" ifadesini kullandı.

3'üncü köprü ve MB'nin İstanbul'a taşınması

İstanbul'a yapılması planlanan 3. köprü ve İstanbul'un bir finans merkezi haline getirilmesi düşünceleri ile ilgili görüşünün sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"3. köprü konusunda, bu köprünün İstanbul'un akciğerlerini yok etme köprüsü olduğunu düşünüyorum. 3'ncü köprü yerine tüp geçit yapılabilir çevreyi korumuş oluruz, ulaşımı sağlamış oluruz. Daha fazla aracın geçmesini sağlama imkanımız olur. İstanbul finans başkenti olabilir, bu konuda hiç bir tereddütümüz yok. Bu konuda eğer yapılan bir çalışma varsa, bunu da destekleriz. Ama bu Merkez Bankası İstanbul'a taşınsın anlamında değil. İstanbul'a Merkez Bankası'nı taşımak doğru değil. Bütün ülkelerde Merkez Bankaları büyük ölçüde o ülkelerin başkentlerinde bulunuyor. Bizim de başkentimizde. Zaten Merkez Bankası çalışanları da başta yöneticileri olmak üzere taşınmasını uygun görmüyorlar."

Gündemi değiştirmek için 'başkanlık sistemi'

Kılıçdaroğlu, "Gündemde olan Başkanlık sistemi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusunu, "Recep Bey'in gündemi değiştirmek için kullandığı bir kavram. Başkanlık sistemi Türkiye'nin gündeminde değil ama Türkiye'nin gündemini halktan çalmak için bulunan bir formül, diye düşünüyorum" diye yanıtladı.

Genç işsizlere girişim sermayesi

Gençlere yönelik "Genç-İşkur" projeleri olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, genç işsizlere düşük faizli kredi vererek, iş kurmalarını sağlayacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir gencin CHP'yi iktidar görmek istediği yönündeki temennisi üzerine "Çalışırsak yüzlerimiz 13 Haziran'da güler. Ben kendi adıma çalışıyorum. Günde en az 16 saat çalışıyorum. Sizlerden isteğim günde sadece 10-15 dakika çalışmanız" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.