12 °C

CHP Kurultayı'na itirazlar bitmiyor

CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi'nin kadın kotasının hesaplanma yöntemine ilişkin YSK'ya itiraz yapıldı.

CHP Kurultayı'na itirazlar bitmiyor

ANKARA - Bazı CHP'liler, partinin 15. Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi'nin kadın kotasının hesaplanma yöntemine ilişkin itirazını Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) da yaptı.

Partililerin daha önce Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na yaptıkları itirazın reddedilmesi üzerine, YSK'ya başvurdu.

İtirazda, yüzde 25 olan kadın kotasının, 68 kişilik blok listede ve 12 üyenin seçildiği 18 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu listesinde ayrı ayrı uygulanması gerektiğini savunuldu. YSK'ya yapılan başvurunun da "aynı gerekçeyle" olduğu belirtildi.

2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na göre siyasi partilerin organlarının seçimiyle ilgili itirazları ilçe seçim kurulları karara bağlıyor. Parti organ seçimleriyle ilgili ilçe seçim kurulu kararları kesin nitelik taşıyor ve karara karşı itirazda bulunulamıyor. Ancak "tam kanunsuzluk" gerekçesi gösterilerek, ilçe seçim kurulu kararına karşı YSK'ya itirazda bulunulabiliyor.

"YSK'ya başvurunun anlamı yok"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı partililerin 15. Olağanüstü Kurultay'a ilişkin Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) yaptığı "başvuruyu anlamsız bulduğunu", Çankaya İlçe Seçim Kurulunun itiraza ilişkin daha önce aldığı kararın kesin olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, daha önce Çankaya İlçe Seçim Kuruluna itiraz yapıldığını ve bu itirazın reddedildiğini anımsatarak, "İlçe Seçim Kurulu kararı kesindir, (YSK'ya) başvurunun bir anlamı yok" dedi.

Bazı partililerin, CHP 15. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi'nin (PM) oluşumunda yüzde 25 olan kadın kotasının, 68 kişilik blok listede ve 12 üyenin seçildiği 18 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu listesinde ayrı ayrı uygulanması gerektiği iddiasıyla Çankaya İlçe Seçim Kuruluna yaptığı başvuru reddedilmişti. Bunun ardından aynı gerekçeyle Yüksek Seçim Kuruluna başvuru yapıldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.