16 °C

CHP'den çocuk istismarına ilişkin düzenlemeye destek

CHP Sözcüsü Tezcan, "Çocuk istismarına karşı etkili bütün yasal düzenlemelerin yapılmasına 'evet' diyoruz." dedi.

CHP'den çocuk istismarına ilişkin düzenlemeye destek

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Türkiye'de çocuk istismarının çok önemli bir problem olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

"Çocuk istismarıyla ilgili bir yasal çalışma yaptığını hükümet kamuoyuna açıkladı. Şunun net olarak bilinmesi gerekir, çocuk istismarına karşı etkili bütün yasal düzenlemelerin gecikmeksizin yerine getirilmesi gerekir. Etkili bütün yasal düzenlemelerin yapılmasına 'evet' diyoruz ancak bu yetmez. Mesele sadece cezai düzenlemelerle çözülebilecek bir mesele olmanın çok ötesindedir. İstismarı yaratan kültürü üretmemek gerekir. Ne yazık ki AK Parti iktidarı dönemi istismarı yaratan kültürün tekrar tekrar üretildiği bir ortam yarattı. Bu çok ciddi bir sıkıntıdır. Dolayısıyla istismar bataklığını kurutmamız gerekir."

Çocuk istismarı sayısının, 10 yılda yüzde 700 arttığını belirten Tezcan, kaçak yurtlar ve merdiven altı eğitim kurumlarında ortaya çıkan çocuk istismarlarına dikkati çekti.

"16 senede sattılar sattılar doymadılar"

Türkiye'nin mirasyedi bir hükümetle karşı karşıya olduğunu iddia eden Tezcan, 14 şeker fabrikasının "özelleştirme" adı altında "yandaşlara" satılacağını öne sürdü.

Tezcan, daha önce KİT'lerin ve birçok kuruluşun yandaşlara peşkeş çekildiğini, 6 milyon işsiz, 16 milyon yoksulun olduğu bir ülkede fabrika kapatan bir hükümeti anlamanın mümkün olmadığını kaydetti.

"Eğer ihanet arıyorsunuz en büyük ihanet bu." ifadesini kullanan Tezcan, milletin bu varlıkları dişinden tırnağından artırarak yaptığını vurguladı. Tezcan, "Bu saltanatlarının finansmanıdır. Bunların sarayların bir dakikalık maliyeti bir asgari ücrete bedel. 16 senede sattılar sattılar doymadılar. Milletimize sesleniyoruz, CHP iktidarında bu satışların hesabını soracağız." diye konuştu.

"İttifak tek adam koalisyonu"

Tezcan, siyasetin gündeminde ittifak tartışmaları olduğunu, bugün AK Parti ve MHP temsilcilerinin konuyla ilgili bir açıklama yapmalarının beklendiğini söyledi.

İlginç bir tablo ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Tezcan, 16 Nisan referandumuna giderken "evet" diyenlerin "koalisyon dönemi bitecek" propagandası yaptıklarına değindi. Tezcan, şöyle konuştu:

"Şimdi bu yaptığınız ne? Hani bitecekti koalisyonlar dönemi. Milleti kandırmaya doymadınız. Bu bir tek adam rejimi ittifakıdır, bu bir tek adam koalisyonudur. Ortada bir tek adam koalisyonu vardır. Erdoğan'ın tek bir hesabı var, 'ne olursa olsun ben cumhurbaşkanı olayım, başka hiçbir şeyin önemi yok' diyor. Bütün sistemi bunun üstüne kurgulamışlar. Onun için milleti kutuplaştırmaktan çekinmiyor, toplumda çatışma dilini yerleştirmekten çekinmiyor."

Tezcan, bu koalisyonun sözcüsünün ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğunu ileri sürerek, Erdoğan'ın bugün cumhurbaşkanı olmanın bu ittifakla değil de başka bir yolla mümkün olduğunu görse, orayla da ittifak yapmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

"Hangi bakan, İmralı ile HDP arasında aracılık yaptı?"

Bu söylediklerine çok sayıda delil bulunduğunu bildiren Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmiş dönemlerde HDP'yle ilgili "siz PKK'dan talimat alıyorsunuz" dediğini hatırlattı.

Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın mahkemede, "Bu hükümet, Erdoğan'ın bakanları, Erdoğan'ın siyasetçileri bana üç sefer, HDP'ye mesaj getirdi." dediğini aktaran Tezcan, şöyle devam etti:

"Birinci mesaj, 2010 referandumunda. 2010 referandumunda hükümetin bir bakanı Abdullah Öcalan'ın el yazılı mektubunu getirmiş, referandumda 'evet' deyin demiş. Bunu Sayın Demirtaş duruşmada, ifadesinde söyledi. Muhatapların bir şeyi açıklama mecburiyeti var. Öcalan'ın mektubunu hangi bakan getirdi? Hangi bakan, İmralı ile HDP arasında aracılık yaptı? Erdoğan bunu açıklasın? Milletin bunu bilmeye hakkı var. Ağzınızı açtığınız zaman, 'HDP'den PKK'dan, Kandil'den talimat alanlar' diye herkesi töhmet altında bırakıp, suçlarken talimatın aracısı siz olmuşsunuz. Devletin bakanını postacı yapmışsınız. İkinci haber, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi. Yine Sayın Demirtaş, 'İmralı üzerinden adaylığımı çekme baskısı yapıldı.' diyor. 2015 Haziran seçimlerinde ise 'İmralı üzerinden, parti olarak seçimlere girmeyin diye talimat geldi' bize diyor. Eğer Öcalan'ın talimatıyla hareket eden birilerinden bahsediyorsanız, talimatın aracısı sizsiziniz... O zamanın dili çözüm diliydi kendi tabirleriyle, bugünün dili çatışma dili. Bunun hesabını millete vermeyecek misiniz? İşte tek adam koalisyonunun hedefi. Yarın yeniden cumhurbaşkanlığına gitmenin yolunun buradan geçtiğini görsün, hiç tereddüt yok, döner sırtını, Bahçeli de beni aldatmış diyebilir. Şimdi ben merak ediyorum, bu işe tek adam koalisyonunun sözcüsü Sayın Bahçeli ne diyecek?"

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap