20 °C

CHP'den İstanbul Ticaret Odası'na tepki

İTO'nun başkanlık sistemini savunduğunu İfade eden CHP'li Levent Gök, İTO'nun firmaların hak ve çıkarlarını korumakla yükümlü olduğunu bu tavrın kabul edilemeyeceğini söyledi.

CHP'den İstanbul Ticaret Odası'na tepki

CHP Grup Başkanvekili Gök. "İTO'nun kendi üyelerinin hak ve çıkarlarını korumayı dışlayarak, cumhurbaşkanlığının sözcülüğünü yapmaya soyunması hem kuruluşuna hem üyelerinin hak ve çıkarlarına aykırıdır." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök yaptığı açıklamada, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayınlanan İstanbul Ticaret Gazetesinde, cumhurbaşkanlığı sistemi için destek çağrısını içeren bir yorum haber yayımlandığını söyledi.

Gazetenin 2 Ocak sayısında, "2010 yılındaki referandumla, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin önünü açan halkımız, 2014'te de ilk kez cumhurbaşkanını kendisi seçti. Bu nedenle halkın seçimiyle başa gelen cumhurbaşkanının, artık temsili bir makam olmaktan çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Çözümü acilen bir sistem değişikliğinde görüyoruz. Yeni sistemin Türkiye'ye sağlam bir yol haritası sunacağına ve bizi kaostan çıkaracağına inanıyoruz." yorumunun yapıldığına değinen Gök, İTO'nun bu tavrı ve yorumunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

'İTO'nun belirleyeceği bir tablo değil'

Gök, İTO'nun, temsil ettiği şirketlerin, firmaların hak ve çıkarlarını korumakla yükümlü olduğunu dile getirerek, bu kişiler tarafından cumhurbaşkanlığı adına konuşma yetkisini almadığını öne sürdü.

CHP'li Gök, şöyle devam etti:

"Esnafın, sanayicimizin pek çok sorunu varken, doların giderek arttığı, ekonomide giderek kırılmaların yaşandığı bir dönemde İTO, kendi üyelerinin hak ve çıkarlarını koruması gerekirken, cumhurbaşkanını savunur bir tarzda, böyle bir sürecin içinde kendisini konumlandırması başta üyelerine ciddi bir ihanettir. Cumhurbaşkanlığının ne olması gerektiği İTO'nun belirleyeceği bir tablo değildir. İTO'nun belirleyeceği tablo, kendi üyelerinin hak ve çıkarlarını korumaktan ibarettir. Bu nedenle İTO'nun kendi üyelerinin hak ve çıkarlarını korumayı dışlayarak, cumhurbaşkanlığının sözcülüğünü yapmaya soyunması hem İTO'nun kuruluşuna hem ortaklarının, üyelerinin hak ve çıkarlarına aykırı durum teşkil eder. ITO bu şekilde yaptığı yayın nedeniyle şiddetle kınıyoruz. Reel sektörünün işlerine kendisini vermelidir. Böyle partizanca davranmaktan vazgeçmelidir."

'AYM'ye götürülmesinin tartışılmasını anlamış değiliz'

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Mecliste düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun yaklaşık 1 ay önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin El Bab'daki operasyonu tamamladıktan sonra daha ileri gitmemesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Gök, "Cumhurbaşkanı bugün 'El Bab'da daha derine gitmemek lazım' diyerek, 'el insaf' sözünü söylememizi zorunlu hale getiren ifadede bulunuyor. CHP'nin tarihi uyarılarını dinlemeyen bu iktidarın bütün politikaları çökmüştür." dedi.

Anayasa değişiklik kanununun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurma hakkı ve görevinin anamuhalefet partisine verilmiş bir hak, görev olduğunu vurgulayan Gök, "Hukuka aykırı kararları Anayasa Mahkemesine götürmenin tartışılmasını anlamış değiliz. Cumhurbaşkanının bu tartışma içerisine girmesi anlamlı değildir, onun işi değildir. Kararı verecek olan CHP'nin yetkili kurullarıdır, Genel Merkezimizdir." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap