12 °C

Çık konuş, bekliyoruz

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin hem dış siyasette hem de sorunların çözümü noktasında iyi yönetilmediğini ileri sürerek başbakan'dan İmralı tutanakları ile ilgili açıklama beklediğini söyledi.

Çık konuş, bekliyoruz


İZMİR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmralı'daki görüşmelere ait olduğu iddia edilen tutanaklara ilişkin, "Başbakan'dan yanıt bekliyoruz, konuşmasını bekliyoruz. Milletin önünde açıkça görüşünü beyan et, biz bunu bekliyoruz" dedi.
     Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir ilçesinde yaptırılacak yeni fuar alanının temel atma törenine katıldı.
     Törende yaptığı konuşmada, "devlet adamlığı" kavramında sorunları önceden görüp çözüm üretebilmenin yattığını, devlet adamının kendi tarihini bilmek zorunluluğu bulunduğunu ifade etti.
     Devlet adamının, yurtseverlik duygusunu ayaklarının altına alamayacağını , 75 milyon kişiye aynı gözle bakması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi devlet adamı kimliği ile yönetecek devlet adamlarına ihtiyacımız var. Devlet adamı, ülkesinin dış politikasını kendi ülkesinin çıkarları üzerine inşa eden, 'yurtta barış dünyada barış' söyleminin gelecek kuşaklara miras bırakılmasını hedef belirleyen kişidir" dedi.
     Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin hem dış siyasette hem de sorunların çözümü noktasında iyi yönetilmediğini ileri sürerek, şunları söyledi:
     "Suriye ile Irak ile İran ile alıp veremediğimiz nedir- Barış içinde yaşamak varken... Suriye'de akrabaları olan Türkiye'deki yurttaşlarımız var. Irak'ta, İran'da akrabaları var. Bu güzel coğrafyada kardeşçe yaşamak varken neden savaş, neden kavga- 2002 yılında sıfır terör ortamı varken, 2013'ü düşünün, neden Türkiye 10 yılda bu noktaya geldi- Türkiye'yi terör batağı içine sokan anlayışı nasıl haklı göreceğiz. Ülkeyi kim yönetiyor, haberlere tutanaklar yansıdı. Haberi kim sızdırıyor, bunun üzerinde duruyorlar. Geçiniz bunları. Gazeteci arkadaşımız habercilik başarısının altına imza atmış. Ülkeyi yöneten Başbakan'dan yanıt bekliyoruz, konuşmasını bekliyoruz. Milletin önünde açıkça görüşünü beyan et, biz bunu bekliyoruz. Bir tarafta olanı gördük, dinledik, görüşleri medyaya yansıdı. Şimdi ortağın öbür tarafına bakmamız gerekiyor. Öbür ortak konuşacak. 'Benim konuşmaya hakkım yoktur' diyemez. Eğer bu ülkeyi adam gibi yönetiyorsan, devlet adamı kimliği ile yöneteceksen, senin yanıtını bekliyoruz. Çık milletin önüne ve konuş, ne bekliyorsun sen-"
    
     "1 Mart tezkeresi" tutanakları
    
     CHP olarak Irak'ın kuzeyine asker gönderilmesi ile Türk hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlere açılması konusunda hükümete yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin 1 Mart 2003 tarihinde kapalı oturumda yapılan görüşme tutanaklarının yayınlanması için 10 yıllık sürenin dolmasıyla TBMM Başkanlığı'na başvurduklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
     "(Kurtuluş Savaşı'nda) İlk kurşunun atıldığı kentten çağrı yapıyorum, yüreğinde insan sevgisi olan İzmirliler'in kentinden çağrı yapıyorum, o tutanakları açıklayın. TBMM başkanlığına başvurduk. Tutanakları açıklayın. Kim ne konuştu, kim neyi savundu, kim 'yabancı yabancı askerler bu topraklara gelsin' dedi, kim karşı çıktı, bu milletin bilmeye hakkı var. 1,5 milyon Müslüman, Irak'ta öldürüldü, binlerce Müslüman kadına tecavüz edildi. O dönem sesiz kalanlar, artık bu halka hesap vermek zorundadırlar. O tutanaklar açıklanmalıdır, halktan bir şey gizlememeliyiz."
    
     CHP belediyeciliği
    
     Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'in Türkiye tarihinde önemli yeri bulunduğunu ve ülkeye öncülük yaptığını söyledi.
     İzmir'in dünya metropolleri içinde en sağlıklı gelişen 4'üncü kent seçilmesinde belediye başkanlarının önemli rolü bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Pek çok yeniliğin altında CHP'li belediye başkanlarının imzası vardır. 'Önce kendime' değil, 'önce kentime, halkıma hizmet edeceğim' diyen bir siyasi anlayışa sahiptir" dedi.
     Kılıçdaroğlu, Gaziemir'de inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük fuar alanını olacak yatırımın, tamamen belediyenin kendi imkanlarıyla gerçekleştirileceğini, buna karşın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 375 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığını ifade ederek, "Adalet, milletin vicdanı demektir. Avukatları, yazarları, gazetecileri, milletvekilleri, karikatüristleri hapiste olan bir ülkede adalet arayışımızı sürdüreceğiz. Adaletli günleri hep birlikte özleyecek ve adalet gelmesi için hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya da gelecek" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından yeni fuar alanının temeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Gökhan Günaydın tarafından atıldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.