23 °C

Çin ekonomisi yumuşak inişe geçiyor

Merrill Lynch Amerikan Bankası ekonomistlerinden Harris, Çin'in aşırı ısınan ekonomisinin yavaşlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çin ekonomisi yumuşak inişe geçiyor

ŞANGHAY - Merrill Lynch Amerikan Bankası ekonomistlerinden Ethan Harris, Çin'in ekonomisinin yavaşlamasını ekonominin Çin'de "yumuşak inişe geçtiği" şeklinde değerlendirdi.

Bankanın ara dönem değerlendirme toplantısında konuşan Harris Şinhua ajansına yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinin yavaşlama eğiliminde olmasının iyi olduğunu belirterek, Çin'in aşırı ısınan ekonomisinin yavaşlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çin ekonomisinin yüzde 9'larda yavaşlayarak stabil hale gelmesinin beklendiğini kaydeden Harris, piyasaların bu durumu abartma eğiliminde olduğunu ifade etti.

Harris, bu yavaşlamanın ülkede son dönemde artan enflasyonun da kontrol altına alınmasına yardımcı olduğunu belirterek, ülkedeki çekirdek enflasyonda artışın olacağını ancak gelecek yıl stabil hale geleceğini kaydetti.

Çin'de son dönemde tartışma konusu olan ülkedeki emlak fiyatlarının artması ve emlak balonu tartışmalarına istinaden Harris, bu durumun Çin için büyük bir risk teşkil etmediğini savundu.

Harris, özellikle Çin'in büyük şehirlerinde yüksek gayrimenkul fiyatlarının küresel bir fenomen haline geldiğini hatırlatarak, "Bir balon riski olduğunu ancak, böyle bir patlamayı beklemediğini" kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap