Çin Konsolosluğu önünde 'Urumçi' protestosu

5 Temmuz 2009'da Urumçi'de yaşanan olayların 6. yıl dönümünde Çin Konsolosluğu önünde protesto eylemi gerçekleştirildi

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hür Doğu Türkistan Platformu ile İstanbul Alperen Ocakları üyeleri, Doğu Türkistan'ın Başkenti Urumçi'de 6 yıl önce yaşanan olayların yıldönümünde, Sarıyer Haydar Aliyev Caddesi üzerinde toplandı. Ellerinde döviz ve pankartlar taşıyan grup, tekbir getirip “Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan", “Türkiye uyuma kardeşine sahip çık", "Uygur Türkleri yalnız değildir" şeklinde sloganlar attı. Eylem sırasında kalabalık içerisinden birkaç kişi Çin bayrağını cadde üzerinde tiner döküp yaktı.

Konsolosluk binasına yürüdüler

Bir süre sonra da kalabalık sloganlar eşliğinde Sarıyer'de bulunan İstanbul Çin Başkonsolosluğu binasına yürüdü. Polis de başkonsolosluk binası önünde geniş çaplı güvenlik önlemi aldı, bu bölgelere TOMA'lar konuşlandırıldı.

"66 yıllık sürecin en kanlı günleri"

Burada grup adına konuşan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, "Bildiğiniz üzere işgalci Çin yönetimi ve han göçmenleri bundan 6 yıl önce, 5 Temmuz 2009'da Doğu Türkistan'da büyük bir katliam yapmıştır. 26 Haziran Şauguan fabrikasında vahşice katledilen Uygur işçileri katillerinin cezalandırılmasını talep ederek hükümet konağı önüne toplanan çoğu üniversite öğrencisi Uygur Müslümanları'na karşı Çinli işgal güçleri ve göçmen Han Çinlileri hedef gözetmeksizin saldırmıştı. Çin, Doğu Türkistan'da Uygurlara yönelik başlattığı silahlı baskın ve operasyonlarına, dini ibadetler ve kültürel sembollerin yasaklanması gibi icraatlarına artık mazeret daha gösterme ihtiyacı duymaksızın zalimhane siyasetini pişkince ve zorbalıkla yapmaya devam etmektedir. 

Günümüzde Doğu Türkistan halkı Çin işgali altındaki 66 yıllık sürecin en sıkıntılı, karanlı ve kanlı günlerini yaşamaktadır. İşgalci Çin'in Doğu Türkistan'da başlattığı etnik ve dini temizlik operasyonları horlayıcı ve ayrımcılık siyaseti nedeniyle yüzlerce masum insanımızın kanı aktı" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından kalabalık, burada da Çin bayrağı yakıp slogan atmaya devam etti. Bir süre sonra eylemciler olaysız şekilde dağıldı.

 

Etiketler