8 °C

Çipras: Türkiye anahtar statüde

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'nin göçmen akınını azaltacak anahtar statüde olduğunun kabul edildiğini söyledi.

Çipras: Türkiye anahtar statüde

Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras Brüksel'de gerçekleşen Zirve Toplantısının hemen ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin göçmen akınını azaltacak anahtar statüde olduğunun kabul edildiğini söyleyerek, ' Buna göre AB ile Türkiye arasında kararlaştırılanları uygulaması gerekir' dedi.

Göçmen akınının kontrolünde iki ülke arasındaki işbirliğinin gerekli olduğunu söyleyen Çipras, Yunanistan-Türkiye arasında geri çevirme anlaşmasının da uygulanmasını istedi, zira göçmen profiline sahip olmayanların geri gönderilmeleri gerektiğini işaret etti.

'Avrupa'nın geleceği şiddete dayanamaz'

Avrupa sınır jandarması oluşturma düşüncesini olumlu karşıladığını, ancak sınır koruması konusunda son sözün ülkelerin kendilerine ait olması gerektiğini de vurguladı. Bu konu üzerindeki kararlar altı ay içerisinde alınacak. 

Hotspot konusunda ise Yunanistan'ın kararlaştırıldığı gibi göçmen ağırlama merkezleri kurmaya devam ettiğini, bu konuda da Komisyon başkanın kaydedilen çabaları tesbit ettiğini söyledi. 

Çipras "İnsanî görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz. Avrupa'nın geleceği barikatlara ve şiddete dayanamaz, dayanışma, insanlık ve ortak sorumluluk şart" dedi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.