9 °C

Erdoğan'dan 'cumhurbaşkanlığı' açıklaması

Yeni anayasa taslak metnine ilişkin değerlendirme yapan Erdoğan, 'cumhurbaşkanı' ifadesinin kullanılma ihtimali için "Yapılan bu çalışmanın 'başkanlık' veya 'cumhurbaşkanlığı' olması hususunda benim açımdan herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları için MHP ile AK Parti'nin ortak çalışmaya başlamasına, 'hayırlı olsun' dedi. Anayasada 'cumhurbaşkanı' ifadesinin kullanılma ihtimali içinse, 'sıkıntı olmaz' açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifi taslağıyla ilgili şunları söyledi:

"Yapılan bu çalışmanın 'başkanlık' veya 'cumhurbaşkanlığı' olması hususunda şahsen benim açımdan herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Yeter ki burada her iki siyasi parti milletimize neyi takdim edecektir, bunu kendi aralarında görüşmek suretiyle kararını vereceklerdir."

Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier'in ziyaretiyle ilgili, "Terörle mücadeleyi hep ifade ediyorlar. Ama artık biz bu ifadelere pek sıcak bakmıyoruz, biz uygulama istiyoruz." dedi.

'Partiden ilişkisinin kesilmesi doğru olmayacaktır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benim kanaatim bir cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesilmesi bir defa ülkedeki siyasi etkinliğin, aktif yapının zafiyet bulmasını getirir. Bunun için, böyle bir adım atılıyorsa ki 'fiili başkanlık' diye zaman zaman Sayın Bahçeli'nin ifade ettiği şekliyle yani cumhurbaşkanlığı sistemine bu şekilde girildiği anda, o zaman tabii ki partiden ilişkisinin kesilmesi doğru olmayacaktır. Partisiyle beraber bu yolu yürümesi, bu süreci işletmesi, şüphesiz ki hem mensubu olduğu partisini hem de cumhurbaşkanının kendisini güçlü kılacak ve çok daha kararlı, dayanışma içerisinde adımlar atılmış olacaktır" diye konuştu.

Başkanlık sisteminin ayrıntıları netleşiyorBaşkanlık sisteminin ayrıntıları netleşiyor

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.