16 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs tepkisi

Yunanistan ziyareti öncesinde Ankara'da taşeron işçilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın açıklamalarının mikser görevi gördüğünü dile getirerek, bu konuda Papa ile de görüşme taleplerinin olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda taşeron işçilere seslendi.

Gündemle alakalı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taşeronlar komisyonculuk görevi suretiyle arada belli bir kazancı götürmüştür. Allah'ın izni ile gerek belediyelerin bu noktadaki atacağı adımlar, gerekse devletin atacağı adımlar planlandı. Gerek Başbakanımız, gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Maliye Bakanımız çalışmaları yaptılar. Biz de değerlendirdik, bu karara vardık. Hayırlı olsun. Allah mübarek etsin. 900 bin malum işçi bundan istifade ediyor. Artık benim sonum ne olacak diye bir şey yok. Bugün malum Atina'ya gidiyorum. Görüşmelerimiz var. Oradan da yarın Gümülcine'ye geçecek oradaki kardeşlerimizle bir arada olacağız" 

Yunanistan'a ikinci en üst düzey ziyaretYunanistan'a ikinci en üst düzey ziyaret

"Bu adım bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır"

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararı hakkında görüş bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"En önemlisi şu. TSİ ile dün gece Amerika başkanı Kudüs'le ilgili açıklama yaptı. Amerika başkanı, aslında BM 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır. Bugüne kadar Amerika ve İsrail'den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında, ona aykırı bir adımı olmamıştır. Sadece bu iki ülke burada bu şekilde direnmiştir. Sayın Trump'ın neye yaranmank istediğini anlamak mümkün değil. Kudüs, Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak Müslümanların ilk kıblegahıdır. İlk kıblemizdir bizim Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump sen yapmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar."

"Papa ile görüşme talebim oldu"

"Şu anda sayın Trump'ın bu açıklamaları mikser görevi görmeye yöneliktir. Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil. Çarşamba günü İİT dönem başkanı olarak tüm üyeleri İstanbul'da toparlayacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun yanında telefonlarla görüşmelerimi sürdürüyorum. Papa ile de görüşme talebim oldu, onunla da bu akşam ya da yarın sabah görüşeceğim. Onunla da bu konuyu görüşmem lazım. Sayın Putin ile de görüşmemi yapacağım" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Haklı olan güçlüdür bunu böyle bilmesi lazım. Burada biz haklıyız ve bu kumpasların ardında ve arkasında nelerin olduğunu da son zamanlardaki bu mahkeme sürecinden gayet iyi biliyoruz. Mahkemede dönen dolapları görüyorsunuz. Burada yalan söyledim, filanca rüşvet almadı, tamam da haftalardır aylardır ne ile meşguldü bu insanlar. Şu anda herkesin foyası açık net ortaya çıkıyor. Muameleye de buna göre tabi olacaklar."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.