10 °C

Cumhurbaşkanı Gül, yılın devlet adamı ödülünü aldı

Gül, Chatham House'un 2010 Devlet Adamı ödülünü düzenlenen törenle İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yılın devlet adamı ödülünü aldı

LONDRA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House adlı düşünce kuruluşunun "2010 Devlet Adamı"  ödülünü düzenlenen törenle İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, törenin düzenlendiği İngiltere Kraliyet Sarayı "Banqueting House"a akşam saatlerinde geldi. Gül çiftinin ardından birkaç dakika sonra Kraliçe 2. Elizabeth de binaya geldi.

VIP konukların Cumhurbaşkanı Gül ve Kraliçe 2. Elizabeth'e takdim edilmesinin ardından törenin düzenleneceği salona geçildi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House "2010 Devlet adamı" ödülünü Kraliçe 2. Elizabeth'in elinden aldı.

Gül, uluslararası alanda oynadığı yapıcı rol, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Pakistan-Afganistan liderlerini bir araya getirme girişimleri, Irak'ta ulusal birliğin sağlanmasına yönelik çabalarından dolayı ödüle layık görülmüştü.

Kraliçe Elizabeth: Misafirperverliğinizi şükranla anıyorum

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül'e ödülünü takdim etmesinin ardından yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı Gül ve eşini bu önemli ödülü almak için Londra'da karşılamaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.

Türkiye'ye 2008 yılında yaptığı resmi ziyarette, Gül'ün gösterdiği misafirperverliği şükranla anımsadığını ifade eden Kraliçe, "Yıllar boyunca saygın bir liderlik ve uluslararası bir devlet adamlığı sergilediniz. Bu ödülü Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü adına sunarak sizi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Gül: Ödülü sevgili ülkem ve Türk halkı adına alıyorum

Cumhurbaşkanı Gül, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmaya, "Ödülü büyük bir onur ve alçak gönüllülükle sevgili ülkem ve Türk halkı adına alıyorum" diyerek başladı.

Ödül jestinden dolayı Kraliçe 2. Elizabeth'e teşekkürlerini sunan Gül, Kraliçe'nin 2008'deki Türkiye ziyaretinin güzel anılarını kalbinde sakladığını ifade etti.

Chatham House üyelerine de ödül için teşekkür eden Gül, kuruluşun 90. yılını kutladı.

Cumhurbaşkanı Gül, ödülün arzularını hiç kaybetmeyen bir toplumun gelişme kararlılığını da onurlandırdığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Aldığım bu ödül, birçok iç ve dış zorluklara rağmen Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği gelişimin de teyididir. Türkiye'nin AB yolunda sissizce gerçekleştirdiği demokratik, sosyal ve ekonomik devrime şahit oluyoruz. Bu ödül, bilgelik, sağduyu, empati ve sivil gücüyle hareket eden büyük bir milletin değerlerini de tanımış oluyor. Chatham House Ödülü aynı zamanda Türkiye'nin çok boyutlu komşuluk ilişkilerini de sınırlarının da ötesinde barış, istikrar ve refahı yeşertmesinin bir ifadesidir. Türkiye'nin yükselen demokrasi de serbest piyasa ekonomisiyle İslam dünyasında parlayan ilham kaynağı olmasını taçlandıran bu ödül, çalışkan Türk halkının başarısını da simgeliyor."

Gül, Chatham House Ödülü'nün, Türkiye ile İngiltere arasındaki sonsuz dostluğun belgesi olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı.

İngiltere'nin eski Başbakanı ve Chatham House Başkanı John Major da törende yaptığı konuşmada, siyasetçilerin ve liderlerin yaptıklarıyla değerlendirildiğini ve Gül'ün bu ödüle yakışan bir lider olduğunu kaydetti.

Abdullah Gül'ün Türkiye ile İngiltere arasındaki dostluğa ve Türkiye'nin AB üyelik sürecine katkısına da değinen Major, "Türkiye'nin AB üyeliğinin, AB ve Türkiye'ye yarar sağlayacağına, bunun Türkiye ve AB'nin uluslararası etkisini artıracağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Major, Türkiye'nin gelişmekte olan bir güç, istikrarlı, demokratik ve laik bir devlet olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün sorunlara pragmatik çözümler getirilmesi konusundaki kişisel etkisinin önemine de değinen Major, "Sizi yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan dolayı kutluyorum" dedi.

Chatham House Direktörü Robin Niblett ise bu gecenin özel bir gece olduğunu, sadece Chatham House Ödülü'nü vermediklerini, aynı zamanda kuruluşun 90. kuruluş yıl dönümünü kutladıklarını kaydetti.

Bu ödülün kime verileceğinin, düşünce kuruluşunun üyelerinin oylarıyla belirlendiğini anlatan Niblett, "2010 Chatham House Ödülü'nü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e vermekten memnuniyet duyuyorum" dedi.

Niblett, Gül'ün, 2009'da Türkiye'nin Ortadoğu ve Kafkaslar'daki komşularıyla ilişkilerinin derinleştirilmesi, Irak, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerle ilgili konularla, Türkiye'nin AB üyeliği sürecindeki katkısına değindi.

Bu arada, ödül takdiminin ardından Gül ve davetlilere akşam yemeği verildi. Yemekteki menüde füme sufle, kuzu eti, yoğurtlu tart, kahve, çay ve baklava yer aldı.

Ödül töreni ve akşam yemeğine Cumhurbaşkanı Gül ve heyet üyelerinin yanı sıra Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, aralarında Ahmet Çalık, Turgay Ciner, Hamdi Akın, Suzan Sabancı Dinçer, Hüsnü Özyeğin ve Hasan Arat'ın da bulunduğu iş adamları, diplomatik çevreler, Chatham House üyeleri de katıldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.