12 °C

Cumhuriyet Gazetesi davasında 3. gün

Davanın üçüncü günü, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi sanık Hakan Karasinir'in savunması ile başladı.

Cumhuriyet Gazetesi davasında 3. gün

Gazeteciler Can Dündar, Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Musa Kart'ın sanıkları arasında bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik 19 sanıklı davanın üçüncü duruşması başladı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, gazeteci Ahmet Şık'ın arasında bulunduğu tutuklu sanıklar getirildi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Barosu Başkanı avukat Mehmet Durakoğlu, gazeteci Hasan Cemal, yazar Oya Baydar ile çok sayıda yerli-yabancı gazeteci ve sanık yakını da duruşmaya izledi.

Davanın üçüncü günü, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi sanık Hakan Karasinir'in savunması ile başladı. Karasinir, "Hiçbir terör örgütüyle ilişkim yok. Teröre karşıyım. Ne FETÖ, ne de başka bir dinci cemaatle işim oldu. İddianamedeki tüm iddiaları reddederim. Fetullah'ı tanımam. Aynı masada oturmadım. Birlikte fotoğrafım yok. Ona 'Hocaefendi Hazretleri' derlerdi, Ben hiç o tabiri kullanmadım. Örgütün güçlenmesini ben sağlamadım. Hakkımda FETÖ'cü olduğuma dair kanıt yok, buna rağmen 9 aydır tutukluyum. Bugün Türkiye'de darbeye teşebbüsle suçlanan askerleri ben atamadım. 15 yıl boyunca Pensilvanya'ya giden politikacılar kimlerdi? Hiçbir Cumhuriyet çalışanı o uçakta yer almadı" dedi. Karasinir sözlerini şöyle tamamladı: "Bu gazetenin adını Atatürk koydu. Türkiye'nin en köklü gazetesidir. 40 yıldır FETÖ ile mücadele etmektedir Cumhuriyet. Bunun 34 yılına şahidim. Eğer hapiste olmasam güler geçerdim bu iddialara. Burada diğer amaç, tüm medyaya gözdağı vermek, tüm muhalif sesleri susturmak. Cumhuriyet'in hiçbir illegal örgütle işi olamaz. Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olmuş durumda. Gazeteciler baskı altında. Bağımsız gazeteciliğin altı kazılmak isteniyor. Basın özgürlüğü olmazsa demokrasi de olmaz."

Davada bugüne dek Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri avukat Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Önder Çelik, avukat Mustafa Kemal Güngör ve karikatürist Musa Kart iddianamede suçlamalara karşı savunmalarını yaptı.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.