10 °C

Davutoğlu, Gürcistan'da 'Buket'i görüşecek

Davutoğlu, Tiflis'teki temasları kapsamında Gürcistan Dışişleri Bakanı Vaşadze ile basına kapalı ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu

Davutoğlu, Gürcistan'da 'Buket'i görüşecek

 

 

İSTANBUL - Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki temasları kapsamında Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile basına kapalı ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerin ardından

Toplantıda soruları da yanıtlayan Davutoğlu, Gürcistan'da alıkonulan Türk gemisi "Buket" ilgili bir soru üzerine, bu konuda faydalı görüşmelerin yapıldığını belirterek, yarın Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüşmesinde bu konunun ele alınacağını bildirdi.

Davutoğlu, ''Bu konuda karşılıklı saygı içerisinde, benzer olayların tekrarlanmaması için her türlü tedbirin alınması gerekir'' dedi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde son günlerdeki gelişmelere ilişkin olarak ise Davutoğlu, gelinen aşamanın sadece Türkiye-Ermenistan ilişkileri açısından değil, Kafkasya'nın refahı ve güvenliği açısından da önemine işaret ederek, bu konulara Gürcü Bakanla da aynı perspektiften baktıklarını söyledi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze de Türkiye ve Gürcistan'ın stratejik ortak olduklarına vurgu yaparak, iki ülke bakanlıkları arasında işbirliğinin daha da geliştirileceğini, bu kapsamda her üç ayda bir sürekli görüşmeler, ziyaretler yapılacağını ve somut konularda çalışmak üzere birkaç çalışma grubu kurulması konusunda karar alındığını anlattı.

Vaşadze, gemi meselesine ilişkin olarak ise ''Meslektaşımla beraber, kullanılacak mekanizmalar üzerinde anlaştık. Nihai karar, Devlet Başkanı ile yapılacak görüşmelerden sonra alınacaktır. Esas görüştüğümüz konu, ileride bu tür sorunların engellenmesi olmuştur. Bence uygun mekanizma bulunmuştur'' diye konuştu.

Toplantının ardından Bakan Davutoğlu, Kahramanlar Meydanı'na giderek, Meçhul Asker Anıtı'na törenle çiçek bıraktı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap