Davutoğlu'ndan çözüm süreci ve Gülen açıklaması

Başbakan Davutoğlu, Almanya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

Almanya'daki temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, hem çözüm süreci hem de Fethullah Gülen ile 2013'te yaptığı görüşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'da çözüm süreci ve Fethullah Gülen'le ilgili önemli mesajlar verdi. Çözüm sürecinin topluma mal olduğunu söyleyen Başbakan, "Süreç durdu' demek doğru değil" dedi.

Bu konuda psikolojik ve yasal eşiklerin aşıldığını söyleyen Davutoğlu "Aşamadığımız tek şey HDP ile Kandil'in sürekli tereddüt ve dar hesapla bu süreci kendine yontma çabası" değerlendirmesinde bulundu.

"HDP ve paydaşları yol ayrımında"

PKK'nın 2013 Mayıs'ında silah bırakması gerektiğini hatırlatan Davutoğlu, "O zaman da Gezi olayları çıktı. Gezi'den sonra Kandil sürekli erteleme ve yeni talepler gündeme getirdi" diye konuştu.

Başbakan, HDP'nin ve paydaşlarının yol ayrımında olduğunu söyleyerek "Seçime giderken silah bırakmayacağım demek silahı şantaj olarak kullanmaktır" dedi. Davutoğlu "Çözüm süreciyle ilgili kimse tereddüt etmesin. HDP'nin seçimden sonra barajı aşamazsa bir meşruiyet tartışması açması da doğru olmaz" ifadesini kullandı.

Başbakan'a 2013 yılında Pensilvanya'da Fethullah Gülen'le görüşmesiyle ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Sonradan haberim oldu" sözleri de soruldu. Davutoğlu, "Gül ile BM Genel Kurulu için New York'taydık. Ben hafta sonu ayrılarak Pensilvanya'ya geçtim. Görüşme öncesi ve sonrasında ona bilgi verdim" dedi.

Davutoğlu, görüşmede Gülen'e ne dedi?

Davutoğlu görüşmede Gülen'e ''Türkiye'ye dönmeniz, iletişime açık olmanız şüpheleri giderir. Türkiye'de olmamanız iletişimi zorlaştırıyor" dediğini de aktardı. Nezaket çervesinde görüşlerini aktardığını söyleyen Davutoğlu, "Paralel yapı bu görüşmeyi kaydettiyse açıklasınlar" diye konuştu.

Muhalefetin seçim vaatlerini de eleştiren Davutoğlu "Hayal satarak hayali iktidar peşindeler" dedi.

"Birinci parti olamazsam koltuğa yapışmam"

Davutoğlu, 7 Haziran için başarı kriterini ise birinci parti ve iktidar olarak açıkladı. "Birinci parti olamazsam koltuğu yapışmam" diyen Başbakan, Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş'tan da aynı kriteri beklediğini söyledi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir