31 °C

Demirtaş'tan hükümete ve KCK'ya çağrı

Hükümete ve KCK'ya sağ duyu çağrısından bulunan Selahattin Demirtaş, "Kabadayılık yapma, had bildirme üslubu terk edilmelidir" dedi

Demirtaş'tan hükümete ve KCK'ya çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun KCK’nın açıklamasını tehdit olarak değerlendirdiği hatırlatılarak bu konudaki düşüncelerinin sorulması üzerine “Gerilimin arttığı doğru fakat bütün bu gerilimleri ortadan kaldırmanın yolu tansiyonu yükseltmek değildir. Hükümet de Cumhurbaşkanı da tansiyonu yükseltecek açıklamalardan uzak durmalıdır. Gün, birbirine kılıç çekme günü değildir" dedi.

'Biz KCK için de bunu söylüyoruz hükümet için de bunu söylüyoruz' diyen Demirtaş;

Öyle tarihi günlerden geçiyoruz ki sıkılı yumruklarla, sıkılı ellerle birbirine yaklaşma günü değil. Herkesin elini de gönlünü de birbirine birbirine karşı daha fazla açması lazım. Hiçkimsenin aklına şiddeti tırmandırmak, yeniden çatışmalı savaş günlerine dönmek gelmemelidir. Bu herkese kaybettirir. Daha ciddi bir sorumluluk üstlenmiş olan partimiz de barış konusunda çok samimi, ciddi olduğunu seçim sonrasında da ispatlamıştır. Herkes bu yönüyle sürece yaklaşmalıdır. Kabadayılık yapma, had bildirme üslubu ve tarzı artık terk edilmelidir. Herkes birbirine karşı kullandığı üslubu da daha dikkatlice seçerek nezaket sınırlarının dışına çıkmadan konuşmayı birinci madde olarak gündemine almalıdır" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap