11 °C

Demirtaş'tan "sürpriz" Rusya gezisi

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 4 günlük Rusya ziyaretine çıktı. Ziyarette Rus yetkililerle Kobani başta olmak üzere Suriye'deki gelişmelerin ele alınması bekleniyor

Demirtaş'tan "sürpriz" Rusya gezisi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün sürpriz bir Rusya ziyaretine çıktı. HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür’ün de katılacağı Rusya ziyareti dört gün sürecek.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çeşitli temaslarda bulunmak İstanbul'dan Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Türk Hava Yolları ait bir uçakla sabah erken saatlerde İzmir'den İstanbul gelen Demirtaş, Moskova'ya hareketinden önce bir açıklama yapmadı. Selahattin Demirtaş'ın 26 Aralık'ta İstanbul'a döneceği öğrenildi.

Rudaw Haber Ajansı'nın verdiği habere göre, Selahattin Demirtaş’ın yanısıra PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de Moskova’ya gidiyor.Demirtaş ve Müslim’in Moskova’dan Kürtlerin sorunlarının çözümü için destek arayışında olduğu kaydedildi.

Görüşmelerde IŞİD’in saldırısı altında olan Kobani başta olmak üzere Rojava’da ve Ortadoğu ’da yaşanan gelişmelerin ele alınacağı ifade ediliyor. Demirtaş, Moskova’da bazı düşünce kuruluşlarının düzenleyeceği Ortadoğu’daki gelişmeleri konu alan konferanslara da katılacak. İlk kez Rusya’ya gelecek olan Demirtaş’ın, Moskova’da Kürt teşkilatları temsilcileri ve bilim insanları ile de görüşmesi planlanıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.