12 °C

Deniz Som son yolculuğuna uğurlandı

Som'un cenazesi Nakkaştepe'de toprağa verildi.

Deniz Som son yolculuğuna uğurlandı

İSTANBUL - Akciğer kanseri nedeniyle dün hayatını kaybeden gazeteci-yazar Deniz Som, son yolculuğuna uğurlanıyor.

Som için görev yaptığı Cumhuriyet gazetesinde tören düzenlendi.

Törende konuşan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Som'u kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Erinç, Som'un gazeteciliği bir yaşam biçimi olarak kabul ettiğini ve bunu uygulamaya çalıştığını belirterek, "Meslek kurallarının yanında kendi ilkelerinden ödün vermeyen biri olarak basın tarihindeki yerini almıştır" dedi.

Cumhuriyet gazetesinde uzun yıllar birlikte çalıştıklarını ifade eden Erinç, Som'un hem çevresine hem de okurlarına olan sorumluluk duygusunu her zaman yerine getirdiğini söyledi.

Orhan Erinç, Som'un sadece gazetecilik yapmakla yetinmediğini belirterek, genç gazetecilerin ve gazeteci adaylarının eğitilmesinde ve mesleğe kazandırılmasında deneyimlerinden yararlanmalarına imkan verdiğini kaydetti.

Som'un çalışma konusunda dayanıklı olduğunu anlatan Erinç, "Kendisinin de dediği gibi inatçı bir kişiliğe sahipti. Bu nedenle bu hastalığın üstesinden geleceğini düşündük. Benzer hastalığa yakalananlardan uzun yaşaması kendine verdiği moral ve inatçılığının sonucu. Onu sevgi, saygı ve özlemle uğurluyoruz" diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesi okuru 78 yaşındaki Sinan Er de babasından kalma bir alışkanlık olarak uzun zamandan beri Cumhuriyet gazetesi okuduğunu ve Som'un yazılarını yakından takip ettiğini söyledi.

Er, çok istemesine rağmen içeri alınmadığı için hastanede ziyaret edemediği Som'u kaybetmekten üzüntü duyduğunu belirterek onun bütün yazılarını kesip saklayacağını ifade etti.

Som'un cenazesi, dua okunmasının ardından alkışlar eşliğinde Şişli Camisi'ne götürülmek cenaze aracına kondu.

Cumhuriyet gazetesi önündeki törene, Som'un eşi Harika, oğulları Haydar Can, Fikret Cem Som, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek'in yanı sıra çok sayıda yakını, meslektaşları ve sevenleri katıldı.

Deniz Som'un hayatı

İstanbul'da 9 Şubat 1953 tarihinde doğan Som, 1973 yılında Cumhuriyet Gazetesinde gazeteciliğe başladı.

Som, 1987'de Cumhuriyet'ten ayrılarak Söz, Hürriyet ve Güneş gazeteleriyle Nokta Dergisinde çalıştıktan sonra 1993 yılında Cumhuriyet Gazetesine geri döndü.

Meslekte muhabirlikten yazı işleri müdürlüğüne kadar hemen her kademede çalışan Som, 1980'li yıllarda dünyada soyu tükenen deniz kaplumbağalarının Dalyan'daki üreme alanına yapılmak istenen turistik tesisi gündeme getirerek Türkiye'de Yeşiller Partisinin kuruluşuna giden yoldaki ilk kitlesel çevre eylemlerinin başlamasına neden oldu.

Som, 1994'ten beri Cumhuriyet Gazetesinde "Vaziyet" kösesinde güncel yazılar yazdı ve 2000 yılından beri her hafta "Herhangi Bir Yerde" başlığıyla röportajlar gerçekleştirdi.

Gazeteciliğe başladığı ilk yıllarda Cumhuriyet ve Akbaba'da karikatürleri yayımlanan Som, gazeteciliğin yanı sıra televizyon ve radyo programları da hazırlayıp sundu.

Gazetecilik öğrencilerine temel gazetecilik ve araştırmacı gazetecilik dersleri veren Som,  "Savcı" adlı dizinin senaryosunu Tülay Bilginer'le birlikte yazdı.

"Rönesans'ta Neredeydin?", "Sari Zaman", "Yedi Tepe İstanbul" gibi kitapları yayımlanan Som, çeşitli ödüller aldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.