8 °C

Dışişleri Bakanlığı'ndan "ses kaydı" açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Suriye ile ilgili internete sızan ses kaydı hakkında açıklama yaptı. Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ses kaydının internete sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı

Dışişleri Bakanlığı'ndan "ses kaydı" açıklaması

ANKARA - Dışişleri Bakanı Davutoğlu, MİT Müsteşarı Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'e ait Suriye ile ilgili internete sızan ses kaydı hakkında Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Yapılan açıklamanın ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Suriye toplantısının ses kaydının internete sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Başbakan Erdoğan'dan da açıklama geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da düzenlenen AK Parti mitinginde Suriye ile ilgili internete sızan ses kaydı hakkında açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan;

"Ulusal güvenliğimizle ilgili. Süleyman Şah Türbesi'yle ilgili bir görüşme yapılıyor. Bu görüşme bile YouTube'a düşüyor. Bu ahlaksızlık, alçaklık, namussuzluktur. Bunların inine gireceğiz inine" dedi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı ise sert bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle: 

"Genel olarak Suriye’deki çatışmaların ülkemiz için yarattığı risk ve tehditlerin değerlendirilmesi, bu tehditler karşısında alınabilecek tedbirlerin görüşülmesi, bu bağlamda da, Suriye içinde yer alan vatan toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yönelik tehditlerin ele alınması amacıyla, ulusal güvenliğimizle ilgili konularda birinci derecede yetkili olan devlet görevlilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen bir kriz yönetimi toplantısının ses kayıtlarının, bugün (27 Mart) internet üzerinden sosyal medya aracılığıyla bazı bölümleri tahrif edilerek yayınlandığı görülmüştür.

Bir takım terör unsurlarının tehdidi altındaki bir vatan toprağını gerektiğinde savunmak amacıyla ilgili kurumlar arasında değerlendirmeler yapılması devletin asli görevleri arasında olan doğal bir uygulamadır. Sözkonusu toplantıda, Türkiye’nin, herhangi bir saldırı karşısında Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu savunma yönündeki iradesinin tam olduğu ve Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun ve orada görevli personelimizin korunmasını ve emniyetini teminen, ihtiyaç duyulduğunda gereken adımların kararlılıkla atılacağı teyit edilmiştir.

Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekanda gerçekleştirilen çok gizli mahiyetteki böyle bir toplantının izlenerek görüşmelerin kamuoyuna servis edilmesi Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti ve son derece ağır bir suçtur. Bu olay, ülkemizin karşı karşıya bulunduğu siber ve elektronik saldırı tehditlerinin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bunu yapan ihanet şebekeleri devletimizin ve milletimizin düşmanlarıdır.

Devletimizin ve milletimizin güvenliğine yönelik bu saldırının faillerinin en kısa zamanda tesbit edilerek ortaya çıkartılmaları ve adalete teslim edilerek yasalar çerçevesinde hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmaları sağlanacak; Türkiye Cumhuriyetini hedef alan bu haince saldırı mutlaka akamete uğratılacaktır.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.