24 °C

Doğu'da kar, hayatı olumsuz etkiliyor; 713 köy yolu kapalı

Bölgede, Cumartesi gününe kadar aralıklarla kar yağışı bekleniyor

Doğu'da kar, hayatı olumsuz etkiliyor; 713 köy yolu kapalı

 

ERZURUM - Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Aralıklarla yağan kar nedeniyle bölge genelinde 713 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Edinilen bilgiye göre Muş'ta 350, Erzurum'da 182, Bingöl'de 92, Kars'ta 43, Iğdır'da 37 ve Ardahan'da 9 olmak üzere toplam 713 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekiplerinin kapalı olan yolları açabilmek için yaptıkları çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz'den gelen alçak basınç sisteminin etkili olduğu bölgede, Cumartesi gününe kadar aralıklarla kar yağışı bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde olduğunu ifade eden yetkililer, dün gece hava sıcaklıklarının, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 7, Erzincan, Kars ve Ardahan'da 6, Ağrı'da 5 ve Iğdır'da 1 derece ölçüldüğünü bildirdi.

Gün içinde ise sıcaklıkların Iğdır'da 13, Erzincan'da 11, Kars'ta 6, Ağrı, Ardahan ve Erzurum'da 5 derece olması bekleniyor.

Palandöken Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığının 30 santimetre olduğunu belirten yetkililer, il merkezlerindeki kar kalınlıklarının Ağrı'da 40, Erzurum'da 8, Ardahan'da 5 ve Kars'ta 2 santimetre ölçüldüğünü kaydetti.

Çığ ve su baskını uyarısı

Yetkililer, hava sıcaklıklarının artması nedeniyle çığ konusunda vatandaşları uyardı.

Sıcaklıkların artmasının mevcut karı eriteceğini belirten yetkililer, söz konusu durumun çığ ve su baskınları için gerekli meteorolojik şartları yaratabileceğini söylediler. Yetkililer, çığ ve su baskını konusunda vatandaşların dikkatli olmasını istediler.

Öte yandan, dün gece etkili olan kar yağışının ardından Erzurum'da çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Belediye ekipleri, sabah saatlerinden itibaren kaldırımlarda biriken karları temizlemeye başladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap