16 °C

Doğu'da köy yolları kapandı

Bölgede 879 köy yolunda ulaşım sağlanmıyor.

Doğu'da köy yolları kapandı

ERZURUM - Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz yönde etkilerken, bölgede 879 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı aralıklarla etkisini sürdürüyor. Bölge illerinden Erzurum'da 333, Kars'ta 119, Muş'ta 110, Erzincan'da 90, Iğdır'da 44, Bingöl'de 77, Tunceli'de 83 ve Ardahan'da 23 olmak üzere toplam 879 köy yolu kar nedeniyle ulaşım kapalı bulunuyor.

İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerden durumu ağır olan hastalara da yardım ediyor.

Erzurum'da son 24 saat içinde 6'sı doğum vakası olmak üzere 15 hasta, İl Özel İdare Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere ulaştırıldı. Bölgedeki soğuk havanın etkisiyle bazı araçların yakıt depoları dondu. Bazı ev ve iş yerlerinin camlarında buzlanma görülürken, çatılardan buz sarkıtları uzadı.

Palandöken'de kar kalınlığı 78 cm'ye ulaştı

Kent merkezlerinde de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yapılan son ölçümlere göre, kar kalınlıkları Erzurum'da 15, Muş'ta 24, Ardahan'da 23, Kars'ta 19 ve Tunceli'de 9 santimetre olarak ölçüldü.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın yapıldığı Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 78 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla birlikte buzlanma olayının görüldüğü kent merkezlerinde, belediye ekiplerince kar ve buzla mücadele çalışması yapılıyor.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere, Kars'ta 24, Erzurum'da 22, Ardahan'da 18, Ağrı'da 15 ve Erzincan'da 7 derece olarak ölçüldü.Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklığında 4-5 derecelik bir düşüş yaşanacağını belirterek, hafta sonu bölgenin yeni bir yağışlı havanın etkisi altına gireceğini bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap