10 °C

Dolar 2,95'in altını test etti

Dolar/TL zayıf ABD verileri ile yönünü aşağı çevirerek 18 Temmuz'dan beri en düşük seviye olan 2.9445'e kadar geriledi.

Dolar 2,95'in altını test etti

Piyasalarda Moody's'den Cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesi ardından başlayan iyimserlik eğilimi Rusya ile ilişkileri normalleştirmek üzere atılan adımlarla devam ederken, bankacılar kurda anlamlı bir hareket görmek için bugün 15.30'daki ABD verilerini bekliyorlardı.

ABD'de perakende satışlar temmuz ayında artış beklentilerine rağmen yatay kalarak, tüketicilerin kıyafet ve diğer ürünleri alımlarını yavaşlattığı sinyalini verdi ve yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik büyümedeki hızın da azalabileceğine işaret etti.

ABD'de üretici fiyatları ise temmuz ayında artacağı beklentilerinin aksine hizmet ve enerji ürünlerindeki fiyat düşüşlerinin de etkisiyle geriledi ve Fed'in faizleri artırmak için baz aldığı enflasyon hedefi için alarm verdi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "ABD'de büyümeye ilişkin öncü veriler kötü gelirken enflasyonun da istenilen hızda yükselmediğini işaret eden verilerle karşı karşıyayız. Verilerinin kalıcı bir trende işaret edip etmediğini bilmiyoruz ancak yine de FED faiz artışlarının hızını yavaşlatabilecek veriler olması nedeniyle TL'ye olumlu yansıyor" dedi.

UMICH yükseldi

Öte yandan ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) ağustos ortasında 90,4'e yükseldi. Endekse ilişkin piyasa beklentisi 91,5 olarak belirlenmişti.

Bugüne 2.96 civarında başlayan dolar/TL, ABD verileri ardından 2.9445'e kadar geriledikten sonra saat 17.37'da 2.9520 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL geçen haftayı Moody's endişesi ile 3.02 civarında tamamlamıştı.

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap