Dolar, ABD verisiyle geri çekiliyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Eda Karadağ İntegral Menkul Değerler Analisti

USD/TRY paritesinde, ABD ve Kanada verilerinin ardından satış baskısı yaşanıyor. ABD’den açıklanan istihdam maliyet endeksi verileri ve Kanada büyüme rakamlarının beklentileri karşılayamaması sonucu ABD Doları global piyasalarda değer kaybediyor. Bunun sonucunda, USD/TRY paritesinde 0.7890 seviyesinden 0.7650 bölgesine doğru geri çekilmeler görülüyor. 

Dolar endeksi, verilerin ardından 97.00 desteğini kırarak 96.50 seviyesine doğru geri çekiliyor. Dolar endeksi, 96.50 desteğini kırarsa bu durumda Dolardaki değer kaybı devam edebilir. Bu durum USD/TRY paritesinde 2.70 seviyesine doğru gerilemeyi gündeme getirebilir. Türkiye’de ise içeride hala siyasi belirsizlik kaybolmuş değil ve bu nedenle Liranın kırılganlığı devam ediyor. Haftaya yine içerideki gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız. Ayrıca, Pazartesi günü Türkiye’de enflasyon verisi açıklanacak. Merkez Bankasının en yakından takip ettiği enflasyon verisinde, bir düşüş yaşanması Lira üzerinde kısa süreli pozitif bir algı yaratabilir. Bugün 16:45 ABD Chicago PMI ve 17:00 Michigan Güven Endeksi verilerini takip ediyor olacağız. 

Teknik olarak incelediğimizde, 2.7650 desteğinin üzerinde seyirlerin devamı durumunda USD/TRY paritesinde 2.7770 direnci hedeflenebilir. Ancak, Doların değer kaybetmesine bağlı olarak paritede 2.7650 ve 2.7530 destek seviyeleri takip edilebilir. 

Dirençler: 2.7685/2.7770/2.8080
Destekler: 2.7650/2.7530/2.7450

lllllllll.jpg

http://www.integralmenkul.com.tr/​

http://www.integralforex.com.tr/

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.