16 °C

Dolar haftaya yükselişle başladı

Cuma günü 2.97'li seviyelere gerileyen dolar/TL, yurtdışı kaynaklı satış baskısı ile yeniden 3'lü rakamlara ulaştı.

Dolar haftaya yükselişle başladı

Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'in 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti'nin aday listesinde yer aldığını açıklanmasıyla Cuma günü gerileyen dolar/TL, gelişmekte olan piyasalardaki olumsuz havaya paralel yeni haftaya yükselişle 3.01'in üzerinde başladı.

Cuma saat 18:12'de 2.9871/2.9895 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat saat 09:11'de 3.0120/3.0145 seviyesinde.

Cuma aynı saatte 3.1913/3.1941 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.2101/3.2106, 3.3962/3.3985 seviyesinde olan euro/TL ise 3.4066/3.4093 seviyesinden işlem görüyor.            

Bayram tatili nedeniyle kısa olan bu haftanın en önemli gündem maddesi yarın sonucu saat 14:00'te açıklanacak olan eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz tarafında bir adım atmak için ABD Merkez Bankası'nı (Fed) bekleyeceğini işaret etmesi ve Fed'in bu ayki toplantısında faizleri sabit tutmasıyla, TCMB'nin de kısa vadeli faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, FED'in dünyadaki gelişmelerden rahatsızlığını dile getirmesinin piyasaları olumsuz etkilediğini, geçen hafta faizleri sabit tutma kararı ardından küresel piyasalarda sert bir satış baskısı olduğunu ve bu etkinin bu sabah da korunduğunu söyleyerek, "Japonya'nın tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Asya-Pasifik borsalarının çoğu ekside işlem görüyor. Çin ekonomisi kaynaklı risklerin yakın gelecekte piyasalar üzerinde temel belirleyici unsur olmayı sürdüreceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Türkiye tarafında Fitch kararı ve Ali Babacan'ın adaylığının yurtdışı gelişmelerin temel belirleyici olması nedeniyle etkisiz kaldığını söyleyen Keresteci, "Aday listesinin açıklanmasıyla birlikte 2.97'li seviyelere gerileyen dolar/TL, sonrasında yurtdışı kaynaklı satış baskısı ile yeniden 3'lü rakamlara ulaştı. TCMB'nin Eylül ayı PPK toplantısı yarın düzenlenecek. Her ne kadar TCMB'den piyasalar üzerinde etkisi olacak bir adım beklemiyor olsak da para politikasının sadeleştirilmesi hususunda teknik adımların gündemi bir miktar meşgul edebileceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin yabancı döviz üzerinden kredi notunu BBB- ve yerel para birimi üzerinden kredi notunu BBB olarak tutarken, görünümü de değiştirmedi ve durağan olarak bıraktı.

Fitch açıklamasında hükümet bilançosunun güçlü olduğu, mali disipline seçim süreci boyunca uyulduğu ve mali disipline yönelik siyasi alanda görüş birliği olmasının faydalarının altı çizildi.

Yurtdışı gelişmeler iç piyasalara ciddi bir şekilde yön verse de yurtiçinde asıl belirleyici olarak 1 Kasım seçimleri ve güvenlik endişeleri ön plana çıkıyor. Analistler bu iki konuda belirslizlik azalmaz ve olumlu gelişme görülmezse piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam edeceğini belirtiyor. Öte yandan TCMB'nin olası bir faiz adımı için Fed'i bekleyeceğine işaret etmesi de TL'yi olumsuz etkileyen bir diğer unsur.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.