Domates ihracatına 'Tuta absoluta' darbesi

Antalya'da etkili olan domates güvesi, ihracatı geçen yılın mayıs dönemine göre yüzde 22 geriletti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANTALYA  - Domates ihracatının, domates güvesi zararlısı "Tuta absoluta" nedeniyle yüzde 22 düştüğü bildirildi.

Antalya İhracatçı Birlikleri'nden edinilen bilgiye göre, 1-25 Mayıs tarihleri arasında Antalya'dan gerçekleştirilen domates ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 düştü.

Tuta Absoluta zararlısı nedeniyle ihracata giden domates ürünlerinin yüzde 25'inin Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yapılan denetimlerden geçmediği, bunun da fiyatların düşmesine yol açtığı kaydedildi. 1,20-1,50 lira fiyat beklentisi içinde olan üreticilerin ürünlerini 75 kuruştan satmak zorunda kaldığı belirtildi.

Yıl sonuna kadar Tuta absoluta zararlısı nedeniyle domates ihracatında 30 milyon dolardan fazla kaybın oluşabileceğini ifade eden yetkililer, yurt dışına gönderilmeyen ürünlerin iç piyasada tüketildiğini bildirdi. Yetkililer, tuta absoluta'un sağlık açısından bir sorun yaratmadığını, sadece ürünün kalitesini bozduğunu vurguladı.

Yetkililer, Antalyalı ihracatçıların tuta absoluta zararlısı nedeniyle ihracatta yaşanan sorunların görüşülmesi için 30 Mayıs'ta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri ile toplantıda bir araya gelineceğini belirtti.

Etiketler