7 °C

DP ile BTP seçime birlikte girecek

Demokrat Parti ve Bağımsız Türkiye Partisi genel seçimde barajı ittifakla aşmak istiyor.

DP ile BTP seçime birlikte girecek

ANKARA - Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ile Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, 12 Hazirandaki milletvekili genel seçimlerinde DP çatısı altında ittifak yapacaklarını açıkladılar.

Zeybek ile Baş, Celal Bayar Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Zeybek, bugün "çok hayırlı" bir iş yaptıklarını, Baş ile birlikte DP çatısı altında seçime girme kararı aldıklarını bildirdi. Türkiye'nin bölünme sürecine girdiğini ileri süren Zeybek, " Başkanlık sistemi tasarısı sonunda Türkiye federasyon haline getirilecek, bölünecek. Milli, manevi ve insani değerlere bağlı siyasi partiler bu duruma karşı Meclis'te büyük bir birlik içine girmelidir" dedi. 

BTP Genel Başkanı Baş da Türkiye siyasetinde bugün "bir tarih" yazıldığını, seçim ittifakı açıklamasını tarihi bir binanın önünde yaptıklarını dile getirdi.

Başkanlık sisteminin Türkiye'yi bölünme sürecine götüreceğini savunan Baş, "Başkanlık sisteminin ne olduğunu bilenler federasyon yapısına gidilmesi gerektiğini de bilir. Bu durum üniter yapılı bir devlet için hezimettir. Bu tehdidi görerek sayın başkanımızın çağrısına kulak verdik" diye konuştu.

Oluşturdukları ittifakla iktidar adayı olduklarını ifade eden Baş, diğer partileri de oluşturdukları ittifaka davet etti.

Açıklamaların ardından Celal Bayar Köşkü önünde toplanan BTP ve DP'liler ittifak lehinde sloganlar attı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.