7 °C

Dünya okuyucuları tek tip askerlikte kararsız

Dünya okuyucularının yüzde 52'si karşı çıkarken, yüzde 48'iyse olmasını savundu.

Dünya okuyucuları tek tip askerlikte kararsız

İSTANBUL -  Dünya okuyucularının yüzde 52'si tek tip askerliğe karşı çıktı.

Dünya Online'ın internet üzerinden yaptığı ankete katılan 645 kişiden 311'i (yüzde 48,2) askerliğin tek tip olmasına destek verirken, 334 kişi (yüzde 51,8) tek tip askerliğe karşı çıktı.

Tek tip askerlik

Tek tip askerliğin taslak çalışmasına göre 9 aylık sürede acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Planlamaya göre acemi eğitimi 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin ise 45 gün sürmesi planlanıyor. Bu süre içinde askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak.

Yeni uygulamayla eğitim sisteminde de bazı değişikliliklere gidilecek. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde görev yapan er ve erbaşların eğitimsiz olduğu eleştirilerini dikkate alan Türk Silahlı Kuvvetleri, tek tip askerlik düzenlemesinde askerlere özel bir silah eğitimi verecek. Acemilik döneminden sonra herkes 45 gün süren özel silah eğitimi alacak. Yeni uygulamayla yedek subaylık da tarihe karışacak. Hazırlıkları iki yıl önce başlayan tek tip askerlik çalışması tamamlandıktan sonra kanun taslağı TBMM'ye gönderilecek.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap