25 °C

EADS: Tekrar teklif verebiliriz

Airbus üreticisi grup, rakipleriyle ihalede eşit şansa sahip oldukları takdirde tekrar teklif verebileceğini belirtti

EADS: Tekrar teklif verebiliriz
PARİS - Airbus üreticisi EADS grubu, ABD yönetiminin, askeri tanker uçak ihalesinde sunduğu yeni koşulları değerlendirdiğini, rakipleriyle ihalede eşit şansa sahip oldukları takdirde tekrar teklif verebileceğini bildirdi.
Grup tarafından yapılan açıklamada, "ihaleye tekrar katılıp katılınmaması konusunda koşulların ayrıntılı bir biçimde değerlendirildiği" belirtildi.  
Amerikalı Northrop Grumman ve Avrupalı ortağı Aribus'ı üreten Avrupalı EADS şirketi, ihalenin anlaşmalı Boeing verileceği gerekçesiyle daha önce projeden vaz geçtiklerini açıklamıştı.
Fransa ve Almanya önceki gün yaptığı açıklamada, ABD'yi korumacılıkla suçlamış ve söz konusu şirketlerin ihaleden çekilme karanını "endişe" ile karşıladıklarını bildirmişti.
Avrupa'nın ortak uçak üretim şirketi EADS'in (Airbus), Amerika'daki ortağı Northop Grumman firması, son olarak yüzyılın projesi olarak adlandırılan, 35 milyar dolarlık, 179 tanker uçağı projesinin ihale şartnamesinin tamamen Boeing'e göre ayarlandığı gerekçesi ile ihale ve ortaklıktan çekildiğini açıklamıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap