17 °C

Ecevit'in raporu mahkemede

Adli Tıp Kurumunun, Bülent Ecevit'in rahatsızlığı sırasında Başkent Üniversitesi Hastanesince verilen rapor ve belgelere ilişkin hazırladığı rapor mahkemeye ulaştı.

Ecevit'in raporu mahkemede

İSTANBUL - Adli Tıp Kurumunun, eski Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlığı sırasında Başkent Üniversitesi Hastanesince verilen rapor ve belgelere ilişkin hazırladığı rapor, ikinci "Ergenekon" davasına bakan mahkemeye ulaştı.

Raporun sonuç bölümünde, "Ecevit'in Başkent Üniversitesi Hastanesinde 17 Mayıs-27 Mayıs 2002 tarihleri arasındaki yatışında; sol 9. kaburga kırığı, tromboflebit, pulmoner troinboemboli yönünden değerlendirildiği, uygulanan tedavilerin tıbben uygun olduğu, myastania gravisede uygun tedavi verildiği, fakat Parkinson hastalığı açısından hastane ve evdeki tıbbi kayıtlar ve takiplerde tutulan notlarda eksikliklerin dikkati çektiği" kaydedildi.

Parkinson hastalığının düzeyi, komplikasyon (unutkanlık, hipotansiyon, uyku problemleri) gelişip gelişmediği, ilaç kullanımıyla ilgili sorunların olup olmadığının not edilmediği, bunlardan dolayı hastanın son muayene bulgularının düzenli olarak değerlendirilmediği ve detaylı olarak bildirilmediğinden hastanın kliniğine göre dopaminerjik tedavi ve tedavinin dozlarının yeterli olup olmadığı hakkında kesin bir yorum yapılamadığı aktarıldı.

Raporda şöyle denildi:

"Evdeki takipte düşmelerin ön planda olduğu, iki taraflı Parkinson hastalığı olan olgunun orta veya ileri evre parkinson hastalarında görülebilen bir durum olduğu, bunu destekler biçimde GATA tarafından yapılan takipte ilaç dozunun yükseltilmiş olması ve klinik bulguların daha iyi olduğunun not düşülmesi düşünüldüğünde dopaminerjik tedavinin yetersiz kaldığının kabulü gerektiği oy çokluğuyla mütalaa olunur."

 Hastaneden kaçtıktan sonra sağlığına kavuştu

BALIKESİR  - DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in tedavi sürecine ilişkin Adli Tıp Kurumu raporuyla ilgili olarak, ''O dönemde Başbakanımız hastaneye rahatsızlanarak gitti, neredeyse ölmek üzere çıktı. Hastaneden kaçtıktan sonra sağlığına kavuştu'' dedi.

Aksakal, partisinin Balıkesir İl Başkanlığını ziyaretinde, basın mensuplarının ülke gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Gazetecilerin, Ecevit'in tedavi süreciyle ilgili Adli Tıp Kurumu raporuna ilişkin soruları üzerine Aksakal, tıp adamlarının yaptıklarına, yorum yapma yetkilerinin olmadığını düşündüğünü söyledi. Aksakal, şöyle dedi:

''Ben bir hekim değilim. O zaman yaşanan olayları televizyonlardan izledik. Genel kanı toplumda şöyledir, insanlar hasta olduklarında hastaneye giderler, iyi olup çıkarlar. O dönemde Başbakanımız hastaneye rahatsızlanarak gitti, neredeyse ölmek üzere çıktı. Hastaneden kaçtıktan sonra sağlığına kavuştu. Size bu kadar söyleyebilirim.''

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap