Efes Pilsen'i kapatmak istemiyoruz

Özilhan, ayrı bir marka değeri olan Efes Pilsen Kulübü'nü kapatmak istemediklerini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Efes Pilsen Kulübü'nü kapatmak istemediklerini ve bunun için  birtakım isim çözümleriyle Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'na (TAPDK) müracaat edeceklerini bildirdi.

Özilhan, McDonald's'ın Türkiye'de 25. yılını kutlaması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlarken, TAPDK'ın alkollü içecek markalarının spor kulüplerine isim vermemesine ilişkin kararı sonrasında Efes Pilsen Kulübünü kapatıp kapatmayacakları sorusunu şöyle yanıtladı:

"Biz kulübü kapatmak istemiyoruz. Onun için birtakım isim çözümleriyle TAPDK'ya müracaat edeceğiz. TAPDK da o anlayış içinde olup destek olursa bu kulübün bu ülkeye katkılarının devam etmesini sağlayacağız. O yaklaşım bizim için önemli. Arkadaşlarımız çalışıyor. Birtakım başka çözümler bulabilir mi, onu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Önümüzdeki günlerde TAPDK ile paylaşacaklar. Biz belirli isimlerle müracaat edeceğiz ve TAPDK'dan görüş bekleyeceğiz. Onayladıkları takdirde devam edeceğiz ve devam etmek istiyoruz. Bu kulübün ülkeye çok önemli katkılar verdiğine inanıyoruz. Dolayısıyla TAPDK'nın yaklaşımıyla bu sorun bir şekilde çözülecek."

"Değeri 1 milyar dolar"

Özilhan, şu aşamada kapatmanın gündemde olmadığını ifade ederek, "Müracaatı yapıp, oradan cevabı aldıktan sonra kararı vereceğiz" dedi.

Anadolu Efes'in sponsorluklara bir yılda ayırdığı toplam 60 milyon lira civarındaki paranın ne şekilde kullanılacağı sorusunu ise Özilhan, "Cebimize koyacağız" diye yanıtladı.

Efes Pilsen Kulübü'nün değerine ilişkin bir soru üzerine de Özilhan, "Bana göre milyar dolar... Kulübün Efes'ten ayrı bir marka değeri var" şeklinde konuştu.

"30  McDonald's restoranı açacağız"

Özilhan, 2010 yılında 25-26 McDonald's restoranı açtıklarını, 2011'de 30 restoran açma hedefleri bulunduğunu bildirdi.

Özilhan, McDonald's'ın Türkiye'deki 25. yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, McDonald's'ın 25 yıl boyunca tüketicilere sunduğu ürünlerle 700 milyon liralık iş hacmi yarattığını, ürünlerin yüzde 98'inin Türkiye'de yatırım yapan tedarikçilerden satın alındığını söyledi.

Özilhan, 4 bine yakın istihdam ve 160'a yakın restoranın, mekan kiraları gibi birçok yan unsurla Türkiye'ye önemli bir katma değer sağladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''McDonald's'ı Türkiye'de büyütme planlarımız önümüzdeki 25 yılda daha da gelişecek. 2011 yılı, McDonald's markasının Türkiye'deki gelişiminde önemli bir kilometre taşı oluşturacak. Verimli büyüme planlarımızı artık daha fazla nitelikli işletmeci ile gerçekleştirme kararı aldık. Şimdiye kadar kısıtlı tuttuğumuz işletmeci sayımızı, girişimci mantığı ile McDonald's işine girmek isteyenlerle artıracağız. Böylece girişimcilik konusunda da fark yaratan bir şirket olacağız.''

 

 

Etiketler