7 °C

Ege'deki deprem sonrası Kandilli uyardı: Teyakkuzda olun

Kandilli, dün gece Ege açıklarında meydana gelen depremi 6.6 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, artçı sarsıntıların devam ettiğini ve 5,5 şiddetine kadar deprem yaşanabileceğini belirterek her an teyakkuzda olunması istendi.

Kandilli Rasathanesi, saat 01.31 sıralarında meydana gelen ve merkez üssü Gökova Körfezi olan depremin 6.6 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Bodrum açıklarında meydana gelen depremle ilgili canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Deprem sonrası tsunami oluştuDeprem sonrası tsunami oluştu

Özener, artçı sarsıntıların sürdüğünü 5,5 şiddetine kadar deprem meydana gelebileceğini belirterek, "Vatandaşların her an teyakkuzda olmalarını öneriyoruz" dedi.

Özener, ilk önce 6,2 olarak açıkladıkları deprem şiddetini 6,6 olarak revize ettiklerini belirtti.

160 artçı meydana geldi

Haluk Özener, deprem sonrası bölgede 160 artçı sarsıntının meydana geldiğini ve bunların en büyüğünün 4,8 şiddetinde olduğunu ifade etti. Özener, depremin yerin 5 kilometre yerinde gerçekleştiğini bu nedenle de daha şiddetli hissedildiğini söyledi. 

Kos'tan ilk fotoğraflarKos'tan ilk fotoğraflar

80 civarında yaralı var

"Bu deprem sonrasında bir tsunami meydana geldi" diyen Özener, "Tsunami 13 santim olarak kaydedildi. Kıyıdan 100 metre içeri kadar su girdi" değerlendirmesini yaptı. Özener, vatandaşların her an teyakkuzda olmasını önerdiklerini 5,5 şiddetine kadar yeni deprem yaşanabileceğini bildirdi. Özener, Depremde 80 civarı yaralı var. Bu yaralılar deprem sırasında heyecanlanarak kaza yaşayanlardan oluşuyor" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.