0 °C

Ekonomik Gelişmeler & Parite Yorumları

Ekonomik Gelişmeler  & Parite Yorumları

İntegral Menkul Değerler

•    ABD

o    ABD'de Mayıs ayında perakende satışlar beklentiler düzeyinde %1,2 arttı. Nisan ayında %0,2 artış olmakla birlikte akaryakıt ve otomotiv satışlarını hariç tutan çekirdek veri ise beklentilerin üzerinde %1,0 arttı.

o    ABD'de Haziran ayının ilk haftasında işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 279 bin kişi arttı. 4 haftalık ortalama 278 bin 750 kişiye yükselirken, devam eden işsizlik başvuruları ise Mayıs ayının son haftasında 61 bin kişilik artışla 2 milyon 265 bin kişiye yükseldi. 

o    ABD'de Nisan ayında işletme stokları beklentilerin üzerinde %0,4 artış gösterirken, stoklar Şubat ayında %0,1 artmıştı.

•    Avrupa

o    Fransa'da Mayıs ayında enflasyon aylık bazda beklentiler düzeyinde %0,2 açıklanırken, yıllık enflasyon ise %0,3'e yükseldi.

•    Türkiye 

o    Cari işlemler açığı Nisan ayında 3.4 milyar $ ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasa beklentileri 2,9 milyar $ düzeyinde bulunuyordu. Geçen ay 5 milyar $ düzeyinde cari açık oluşmuştu. Cari açıktaki düşüşte dış ticaret açığının 4.860 milyon $'dan 3,332 milyon $ seviyesine gerilemesi etkili oldu.

o    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, siyasi partilerin serinkanlı olması gerektiğini belirtirken, hükumetin kurulması için de tercihlerin krizden değil çözümden yana olması gerektiğinin de altını çizdi.


Altın yükseliş trendi içinde yükselmeye devam ediyor

Hafta başından bu yana, Doların küresel piyasalarda zayıf seyrini koruması, ons altında da alımları hızlandırmıştı. Ayrıca bu hafta ABD tarafında majör bir verinin bulunmaması da ons altının daha rahat hareket etmesini sağladığını gördük. Ancak bugüne baktığımız zaman, Dolar endeksinin 95.00 direncinin üzerine sıçraması, ons altının yükselişini de bir miktar sınırlamış gözüküyor. Veri takvimine baktığımızda, ABD'den perakende satışlar ve haftalık işsizlik başvurularını takip ettik. Veriler içinde perakende satışların olumlu, haftalık işsizlik başvurularının olumsuz gelmiş olması piyasalarda olduğu gibi ons altında da dalgalanma yarattı. Ons Altın 1175 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yeniden 1180 seviyelerine doğru sıçramalar gösterdi. Şu aralarda 1179 seviyelerinde seyrediyor. Altın ons fiyatı teknik olarak analiz edildiğinde; 1162.5 seviyesi yakınlarından başlayan yükseliş trendi üzerinde hareket eden ons altın fiyatının 1183.0 bölgesinden bölgesinde bulunana direnç alanın üzerine çıkmaya çalıştığı görülüyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1188.0 ve 1192.5 direnç olarak izleyeceğimiz seviyelerdir. Yaşanabilecek geri çekilmelerde ise yükseliş trendinin geçmekte olduğu 1180.0 bölgesi destek olarak çalışabilir. Bu bölgenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 1175.0 ve 1169.5 seviyeleri destek olarak izlenecek.

WTI 60$ üzerinde tutunmaya çalışıyor

ABD ham petrolü ABD ham petrol stoklarındaki görünüm ile 61,80 direncinden geri dönüş gösterdi. Haftanın genelinde stokların azalmaya devam edeceğine yönelik beklentiler ham petrolün 61,80 direncine kadar yükselmesini beraberinde getirmişti. Verinin detayı incelendiğinde ise stoklardaki azalmanın beklentilerin üzerinde gerçekleştiği fakat bu azalışın üretimden kaynaklanmaması ham petrolde yeniden 60$'a kadar düşüşü beraberinde getirdi. Bugün ABD'de aktif sondaj kule sayısı açıklanacak. Bir süredir düşüşünü yavaşlatan sondaj kule sayısında yeniden yükseliş görülmesi petrolde geri çekilmeleri beraberinde getirebilirken, sondaj kule sayısındaki düşüşün devam etmesi aşağı yönlü hareketleri sınırlayabilir. WTI teknik olarak incelendiğinde kritik 61,80 direncinin aşılamadığı görülmekte. Geri çekilmelerde ana destek 59,30 ve 58,00 olmak üzere ham petrolde 61,80 direncinin kırılması durumunda ana direnç 62,55 olarak dikkat çekmekte.

EUR/USD paritesi, 1,12 bölgesinde konsolide olmaya devam ediyor

EUR/USD paritesi, 1,12 bölgesinde konsolide olmaya devam ediyor. Bugün Mayıs ayına ait Euro Bölgesi sanayi üretim ve İspanya TÜFE verileri takip edilecek. ABD tarafında ise Mayıs ayı üretici fiyat endeksi açıklanacak. Diğer yandan, Yunanistan ile Avrupa Birliği arasındaki görüşmeler gittikçe kızışıyor. Yunanistan meselesi belirsizliğini sürdürürken, EUR/USD paritesi üzerinde net bir fiyatlama şimdilik oluşturmuyor. Tepki hareketleri ile sınırlı kalan haberlerin yerini Yunanistan aleyhine bir sürece bırakması durumunda parite üzerinde aşağı yönlü ciddi bir baskı hissedebiliriz. Son iki gündür EUR/USD paritesinde 1,1280 - 1,1320 seviyeleri arasında işlemlerin yoğunlaştığını görüyoruz. 1,1320 seviyesi üzerinde euroda alıcıların zayıfladığı parite 1,1390 üzerinde kuvvet bulamıyor. Mevcut durumda, 1,1210 destek seviyesinin altına geçilmesi ve zayıflamanın devam etmesi durumunda ilk etapta 1,1160 ara destek ve 1,1130 seviyeleri takip edilebilir. Ancak 1,1210 seviyesinden yukarı yönde geri dönüşlerin gerçekleştiğini görüyoruz. Bu seviyenin üzerindeki seyirlerde ağırlıklı olarak fiyatlandığı 1,1280 - 1,1320 seviyeleri tekrar test edilebilir.

ABD istihdam verilerinde yaşanan artış doları yavaşlattı

GBP/USD paritesi, 1.5435 destek seviyesine kadar geriledi. Günün ilk saatlerinde İngiltere'de açıklanan RICS konut fiyat endeksi beklentileri gerisinde %34 olarak açıklandı. Açıklanan veri son beş ayın en yüksek oranı olarak kayıtlara geçmiş olsa da yıla %8 ile başlayan ve geçtiğimiz ay %32 seviyesine kadar yükselen RICS konut fiyat endeksinde yaşanan artış piyasaları tatmin etmemiş gözüküyor. Yükseliş ivmesini yavaşlatan RICS verisi sonrasında Sterlinde yaşanan değer kaybıyla birlikte parite fiyatının 1.5435 desteğine kadar gerilediği görüldü. Paritenin ABD kanadına bakıldığında ise perakende satışlarda artış olduğu açıklandı. Perakende satışlarda yaşanan artışa karşı haftalık işsizlik başvurularında yaşanan yükseliş ise piyasada olumlu karşılanmadı ve Dolar cephesinde dengelenmenin başlamasına neden oldu. Özellikle, devam eden işsizlik başvurularında yaşanan 61 bin kişilik artış, Doların küresel çapta zayıflamasına neden olmuş gözüküyor.  GBP/USD paritesi teknik olarak analiz edildiğinde; 1.4565 seviyesinden başlayan yükseliş trendi üzerinde fiyatlanmaya devam eden paritenin, 1.5565 direnci geçmekte zorlanmış olduğu görülüyor. 1.5405 bölgesinden başlayan düşüş trendinin, ikili dip formasyonuyla birlikte kırılması sonrasında yükselmeye başlayan parite fiyatı bugün kırılma bölgesi olan 1.5435 seviyesine geri döndü. Bundan sonraki süreçte 1.5435 desteğinin aşağısına geçilmediği müddetçe, ikili dip formasyonunun hedef noktası olan 1.5685 seviyesine doğru yükseliş devam edebilir. Destek bölgesinin kırılması durumunda ise 1.5270 seviyesinden geçen yükseliş trendi ana destek olarak takip edilebilir.

Ilımlı söylemler TL üzerindeki baskıyı azaltıyor

Dün yurt içerisinde piyasada oluşan beklentinin üzerinde artış gösteren cari açık verisinin ardından USD/TRY 2,7500 seviyesinde fiyatlandı. Gün içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümet kurulmasına yönelik koalisyona yeşil ışık yaklaşması, piyasalarda bu konudaki endişelerin kaybolmasına neden oldu. Hükümet kanadındaki gelişmeler USD/TRY'ye 2,7000 seviyesine dek gevşedi. USDTRY kısa vadede 2.7230 seviyesinde izlediğimiz desteği de kırdı ve mevcut durumda 2.7050 seviyesindeki boşluk oluşturan destek seviyesi izleniyor. Paritede TL tarafında koalisyon hükümeti kurulmasını fiyatlarken, erken seçim belirsizliği ortadan kalkmış gibi görünüyor. ABD tarafında ise haftaya Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) gerçekleştireceği toplantı ön plana çıkacak. Bugün yurt içerisinde açıklanacak veri bulunmazken, ABD Mayıs ayı üretici fiyat endeksi takip edilecek. USD/TRY paritesi teknik olarak incelendiğinde, paritenin 2,7050 direnci altında fiyatlandığını görüyoruz. Gün içerisindeki gelişmelere bağlı olarak paritenin 2,7050 seviyesi altında kalıcı seyirler oluşursa 2,65 seviyesine doğru geri kademeli olarak çekilme yaşanabilir. Paritenin bu seviye üzerindeki hareketlerde 2,7230 seviyesini takip ediyoruz.

USD/JPY paritesi 123,40’ta volatilitesini azaltıyor

Dün ABD'de açıklanan perakende satışlar ve işsizlik başvuruları ile volatilitesini artıran paritede haftanın son işlem gününde 123,40 bölgesinde yataylık hakim. Haftanın geneline baktığımızda paritenin Mayıs ayının ortalarından başlayan ivmeli yükselişin Kuroda'nın açıklamaları ile düzeltme yaptığı görülmekte. Kuroda Yen'in daha fazla değer kaybetmesinin muhtemel olmadığını belirtmişti ve gelen açıklama piyasada sözlü müdahale olarak algılanmıştı. Haftaya paritenin Dolar kanadı açısından önemli gelişmeler yaşanacak. Çarşamba günü Fed, iki gün süren toplantısı ardından faiz kararını ve ileriye dönük projeksiyonunu açıklayacak. Projeksiyon içerisinde özellikle Fed'in hedef faiz oranı anketinde üyelerin ağırlığına dikkat edilmelidir. Ayrıca işsizlik ve istihdam için kullanılan söylemler paritede hareketliliğe neden olabilir. Piyasalarda bir faiz artırımı beklentisi olmamakla birlikte 2015 yılındaki olası faiz artırımı için güçlü sinyaller ortaya çıkabilir. USD/JPY paritesi teknik olarak incelendiğinde 123,40 bölgesinde paritenin volatilitesini azalttığı görülmekte. 123,30 ara desteği ve 123,75 ara direnci arasında fiyatlama sürerken, geri çekilmelerde ana destekler 122,45 ve 121,45 seviyeleri takip edilebilir. Yükselişte ise ana direnç 124,20 ve 124,90 dirençleri göze çarpıyor. Paritenin yükseliş trendine geri dönebilmesi için özellikle 124,90 direncinin üzerine geçilmesi ve üzerinde kalıcılık sağlanması önemli olacak.

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.