21 °C

Elazığ'da hava destekli operasyon

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Palu kırsalında hint keneviri ekildiği belirlenen bölgelere, 4 helikopter ve 150 personelin katılımıyla operasyon düzenledi

Elazığ'da hava destekli operasyon

ELAZIĞ - Elazığ'ın Palu ilçesinde, jandarma ekiplerinin 150 personelle katıldığı, 2 skorsky ve 2 kobra helikopterin havadan destek sağladığı operasyonda 650 kilogram kubar esrar ve ağırlığı 17 ton gelen 67 bin kök hint keneviri bitkisi ele geçirildi. 

Elazığ Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaklaşık 6 aydır yürüttüğü çalışma sonucu Beydoğan ve Büyük Çaltı kırsalında farklı yerlerde, uyuşturucu madde yapımında kullanılan hint keneviri bitkisinin ekili olduğu 8 tarla tespit edildi.  

Bu yerlere, jandarma özel harekat ve komanda birliklerinin de yer aldığı 150 kişilik ekip operasyon düzenlendi. 

4 helikopterin de havadan destek verdiği operasyonda öncü birliklerin güvenliği sağlamasının ardından sarp arazide meşe ormanıyla kaplı kırsal alana giren ekipler ayrıca bir eve de baskın düzenledi. Yapılan çalışmada Y.B. ve M.D. gözaltına alındı.  

Kırsalda yapılan aramada, 650 kilogram esrar ve ağırlığının 17 ton olduğu belirtilen 67 bin kök hint keneviri ele geçirildi. Hint kenevirleri tarlalarda yakılarak imha edilirken esrar, çuvallarla Palu İlçe Jandarma Komutanlığına gönderildi. 

Ayrıca bölgede yapılan incelemede, tarlaların sulanması için kilometrelerce uzunlukta borular döşendiği görüldü.  

Ele geçirilen uyuşturucu maddenin piyasa değerinin yaklaşık 35 milyon lira olduğu bildirildi.