Elektrik özelleştirmeleri karara bağlandı

Kazancılar, Boğaziçi ve Ayedaş'ı alması halinde, Gediz'den vazgeçmeleri gerekiyor ancak Trakya'yı alabilir.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Rekabet Kurulu, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesi işlemlerini karara bağladı.

Bu çerçevede Kurul, özelleştirilmelerine ilişkin süreçte, 16 Aralık 2010'da Boğaziçi Elektrik Dağıtım, Gediz Elektrik Dağıtım, Trakya Elektrik Dağıtım ve Dicle Elektrik Dağıtım'ın özelleştirilmesi işlemlerine ilişkin kararında yer aldığı üzere, teklif sahiplerinden MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'nun hissedarlarından Mehmet Kazancı, Esin Kazancı, Begüm Kazancı ve Mustafa Kurnaz'ın, Kazancı Holding ve dolayısıyla Aksa Elektrik ile aynı ekonomik büyüklük içinde olduğu ve 4054 sayılı Kanun kapsamında tek bir teşebbüs olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.

Bu kapsamda MMEKA ve Aksa Elektrik tarafından yapılacak devralma işlemlerine ilişkin olarak, İş-Kaya-MMEKA ve Aksa Elektrik tarafından Boğaziçi, Gediz ve Trakya'nın üçünün birden devralınması halinde ulaşılacak büyüklüğün aşılması durumunda devralma işlemine izin verilmeyeceğine, bu büyüklüğün altında kalacak devralma işlemlerine ise izin verilebileceğine karar verdi.

Trakya'da sorun yok

Kurul 16 Aralık 2010 tarihli kararında MMEKA ve/veya Aksa Elektrik'in teklif verdiği Boğaziçi, Gediz ve Trakya'nın üçünün birden devralınmasına hakim durum oluştuğu için izin vermemişti. Bugünkü karara göre hakim durum bakımından incelendiği zaman, Kazancılar'ın İstanbul'un iki yakasını birden (Boğaziçi ve Ayedaş) alması halinde, Gediz'den vazgeçmeleri gerekiyor, fakat grup Boğaziçi ve Ayedaş'la birlikte örneğin Trakya'yı alabilecek.

Park Holding dağıtım bölgelerinin 4'ünü birden alamayacak

Rekabet Kurulu, Park Holding'in  Boğaziçi, AYEDAŞ, Toroslar ve Akdeniz elektrik dağıtım bölgelerinin dördünü birden devralması işlemine izin vermedi.

Buna göre Kurul, Yıldızlar SSS Holding ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan Eti Gümüş A.Ş.-Söğütsen Ser. San. İnş. Mad. İth. İhr. A.Ş. OGG tarafından yapılacak devralma işlemlerine ilişkin olarak, Yıldızlar SSS ve Eti Gümüş tarafından Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım bölgelerinin dördünün birden devralınması işlemine izin verilemeyeceğini hükme bağlayan 16 Aralık 2010 tarihli Kurul kararında belirlenen ilkeler çerçevesinde şu karar verildi:

Yıldızlar SSS ve Eti Gümüş'ün teklif verdiği altı bölge bakımından, Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle'nin dördünün birden devralınması halinde ulaşılacak büyüklüğün aşılması durumunda devralma işlemlerine izin verilmeyeceğine, bu büyüklüğün altında kalacak devralma işlemlerine ise izin verilebileceğine karar verdi.

Kurul, Park Holding'in, Boğaziçi, AYEDAŞ, Toroslar ve Akdeniz elektrik dağıtım şirketlerinin dördünü de devralması işlemine izin verilemeyeceğine, öte yandan, bu dört bölgeden sadece üçünün Park Holding  tarafından devralınması halinde söz konusu işlemlere izin verilebileceği kararını aldı.

Enerjisa Elektrik Dağıtım'ın AYEDAŞ, Akdeniz veya Gediz'i devralması işlemlerine izin verilebileceğine karar veren Kurul, AYEDAŞ, Akdeniz ve Toroslar'ın özelleştirilmesi sürecinde ihalede teklif veren diğer teşebbüslere ilişkin olarak da şu kararları aldı:

"Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu'nun AYEDAŞ ve Toroslar'ı devralması işlemine, bu ortaklığın yapısının elektrik dağıtımı faaliyetlerinin birleştirilmesi şeklinde yapılanması koşuluyla izin verilmesine sakınca bulunmadığına, Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin Toroslar'ı devralması işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığına, Emkat Ortak Girişim Grubu'nun Akdeniz ve Toroslar'ı devralması işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verdi."

 

Bu konularda ilginizi çekebilir