Emine Erdoğan'a ABD'de manidar hediye

Başbakanın eşine ABD'deki bir üniversitede Diktatörlüğün Psikolojisi kitabı hediye edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ABD gezisinde Georgetown Üniversitesi ve Türkiye İş Kadınları Derneği ortaklığında düzenlenen “Barışın inşası ve gelişmede iş kadınlarının rolü” toplantısına katılarak konuşma yaptı. Konuşmadan sonra Erdoğan'a "Diktatörlüğün Psikolojisi" isimli kitap hediye edildi.

Barış, yalnızca sözde kalmamalı diyen Erdoğan, "Saman alevi gibi parlayıp sönen yardım kampanyalarıyla vicdanlar rahatlatılmamalı. Kadınlar için, çocuklar için, tüm masumlar için acilen adımlar atılmalı, kararlı girişimler yapılmalı, kalıcı çözümler üretilmeli. Şunu da hatırlatmak isterim ki, hep birlikte içinde olduğumuz bu gemide ağlayanlar olduğu sürece, gülenler huzur ve güvenlik içinde olamayacaktır. Her zamankinden çok daha fazla dayanışmaya, işbirliğine ihtiyacımız var. Kadınların ve çocukların sorunlarını, inanın, kadınlardan başkası çözmeyecek, çözemeyecektir" dedi.

Toplantının devamında üniversitenin İranlı profesörü Fathali M. Moghaddam Erdoğan’a “The Psychology of Dictatorship” (Diktatörlüğün Psikolojisi) isimli kitabını hediye etti.

Kültür psikolojisi dalında çalışmalar yapan İran doğumlu Moghaddam eğitimine İngiltere’de devam etmiş. Birleşmiş Milletler’de ve Kanada'daki McGill Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 1990 yılında geldiği Georgetown Üniversitesi’nde halen görevini sürdürüyor.  

İranlı psikoloji profesörünün yeni çıkan kitabı psikolojik süreçler olan saldırganlık, sadakat, korku ve geleneklere bağlılığın diktatörlüğü sürdürme ve geliştirme aracı olarak nasıl kullanıldığını konu alıyor. Demokrasi ile diktatör eğilimler arasındaki değişen ilişkilere değinilen kitapta, demokrasileri diktatörlüğe dönüştüren unsurlar anlatılıyor.