En zengin Ronaldo!

Futbol sitesi Goal, en zengin 10 futbolcuyu gösteren ‘Goal En Zenginler 2014’ listesini açıkladı. 148 milyon euroluk servetiyle Cristiano Ronaldo, Messi'yi geçerek ilk sıraya oturdu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Dijital spor medyası şirketi Perform’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren,  futbol sitesi Goal (www.goal.com), küresel çapta en zengin 10 futbolcuyu gösteren ‘Goal En Zenginler 2014’ listesini açıkladı. 

Sadece futbol hayatını sürdürmekte olan aktif oyunculara yer verilen listenin zirvesinde Real Madrid’in süper yıldızı Cristiano Ronaldo yer aldı. Geçtiğimiz yıl 130 milyon euroluk serveti ile Beckham ve Messi’nin ardından üçüncü sırada bulunan Ronaldo, hem Beckham’ın kariyerini sonlandırmasının etkisi hem de servetinin 18 milyon euro artarak 148 milyon euroya ulaşması sayesinde ilk sıraya yerleşti. Geçen yılın ikincisi Messi ise servetini 134 milyon eurodan 146 milyon euroya yükseltirken, ikinciliğini korudu ancak bu kez Ronaldo’nun gerisinde kaldı.

Geçtiğimiz yıl CR7 markasıyla iç çamaşırı üretmeye başlayan ve Portekiz’de aynı isimle bir giyim mağazası da bulunan Ronaldo’nun otomobil koleksiyonunda Lamborghini Aventador ve Bugatti Veyron da yer alıyor. Ülkesi Arjantin’de çok sayıda gayrimenkulü bulunan Messi ise Ferrari F430 Spider ve Audi R8 kullanıyor.

Bir yılda 25 milyon euro: Eto'o aslında “bitmemiş”

Samuel Eto'o ise 60 milyon euro’uk servetini bir yıl içinde 85 milyon euroya yükseltirken altıncılıktan üçüncülüğe çıktı. Rusya kariyerini sonlandırarak rotasını İngiltere’ye çeviren ve Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi Chelsea’de forma giymeye başlayan Eto’o’nun da listedeki diğer tüm isimler gibi dünyanın en büyük markaları ile sponsorluk anlaşmaları bulunuyor.

İngiltere’nin en pahalısı, dünyanın dördüncüsü

Eto’o’nun ardından dördüncü sırada yer alan Wayne Rooney de servetinde bir yıl içinde 20 milyon euronun üzerinde artış yaşayanlardan. Geçtiğimiz yıl 58 milyon euro ile yedinci sırada yer alan Rooney, bu yıl 84 milyon euroluk kişisel serveti ile dördüncülüğe yükseldi. Rooney’in servetinde görülen bu artışın en büyük nedeni ise, Manchester United’la haftalık 365 bin euro’dan 5 yıllık kontrata imza atarak İngiltere futbol tarihinin en pahalı oyuncusu olması.

Neymar hem ailesini hem kendisini zengin etti

‘Goal En Zenginler 2014’ listesinin beşinci sırasında 82 milyon euroluk serveti ile AC Milan’ın Brezilyalı yıldızı Kaka bulunuyor. Bir yıl içinde servetinde 2 milyon euro artışla dördüncülükten beşinciliğe gerileyen Kaka’yı, geçtiğimiz yıl 23 milyon euro ile kendisine ancak 33’üncü sırada yer bulabilen Neymar takip ediyor. Neymar bu yıl altıncı sırada ailesi ile birlikte bulunuyor. Bu istisnai durumun sebebi ise Neymar’ın ailesi ile olan yakın para ilişkisi. Goal’ün araştırmasına göre, toplam serveti 80 milyon euroya ulaşan Neymar’ın Barcelona’ya transferinde, kulübün oyuncunun yanı sıra anne babasına ait şirkete de para ödemesi, onun listede ailesi ile birlikte anılmasına neden oldu. Oyuncunun malvarlığı arasında en dikkat çeken şey ise 5 milyon euro değerindeki yatı.

Ronaldinho ‘hâlâ’ zengin

Barcelona’nın eski yıldızı Ronaldinho’nun ise bir yıl içinde servetine 5 milyon euro daha eklemesine karşın listede beşincilikten yedinciliğe gerilediği görülüyor. Kişisel serveti 78 milyon euroyu bulan ve kariyerini anavatanı Brezilya’da sürdüren Ronaldinho, kulübü Atletico Mineiro’dan yılda 2,7 milyon euro gibi “düşük” bir ücret alsa da, şöhretinin zirvesinde olduğu dönemlerde elde ettikleri ile halen en zengin 10 futbolcu arasındaki yerini koruyor.

İniş çıkışlı kariyerine Eyfel Kulesi’nin gölgesinde devam eden Zlatan Ibrahimovic, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da Goal En Zenginler listesinin sekizinci sırasında yer alıyor. 55 milyondan 69 milyon euro’ya çıkan serveti ile Ibra, ilerleyen yaşına karşın kulübü Paris St-Germain’den yılda 15 milyon euro alıyor.

Ticaret de Buffon’a yaradı

Listedeki tek kaleci olan Gianluigi Buffon ise bir yıl içinde servetini en çok artıran isim olarak dikkat çekiyor. Juventus’un file bekçisi, geçtiğimiz yıl 19,5 milyon euro ile Goal’ün listesinde 45’inci sırada bulunurken, bu yıl bu rakama 40 milyon eurodan fazla eklemeyi başararak 63 milyon euro ile dokuzuncu sırada yer aldı. 36 yaşındaki oyuncunun servetindeki bu büyük artışın nedeni ise futbol dışında gerçekleştirdiği yatırımlar. Buffon’un tekstil ürünleri üreten bir firmadaki payını yüzde 2’den yüzde 54’e yükseltmesinin ardından şirketin sermaye artırması ve hisse fiyatının yüzde 107 oranında yükselmesi, kendisine en zenginler kulübünün de kapılarını açmış oldu.

‘Goal En Zenginler 2014’ün onuncu sırasında yer alan Thierry Henry de ilerleyen yaşına karşın kazanmaya devam edenlerden. 36 yaşındaki oyuncu spor hayatını ABD’nin New York Red Bulls takımında sürdürürken, geçtiğimiz yıl 48 milyon olan servetini 57 milyon euroya yükseltti. Kulübünden aldığı yıllık ücreti 2,7 milyon euro olarak görünse de Fransız yıldızın kazancı bonuslarla birlikte 3,2 milyon euroyu buluyor. Henry’nin İngiltere’de bulunan 6,8 milyon euroluk evi ve New York’taki 11,1 milyon euroluk süper lüks apartman dairesi, onun gayrimenkule olan düşkünlüğünü de ortaya koyuyor.

Nasıl hesaplandı?

Listenin hazırlanma aşaması ile ilgili bilgi veren Perform Türkiye Genel Müdürü Emre Uğurlu, “Goal’ün geleneksel olarak her yıl hazırladığı En Zenginler listesinde finansal mahremiyete büyük özen gösteriliyor. Bu nedenle banka hesapları araştırmaya dahil edilmiyor. Deneyimli araştırmacılardan kurulu bağımsız bir ekip, sponsorluk gelirlerinden taşınır ve taşınmaz mallara, kulüplerden alınan transfer bedellerinden yıllık ücretlere kadar tüm kalemleri araştırmaya dahil ediyor. Ek olarak, konunun uzmanı menajerler, kulüp yetkilileri, pazar eksperleri ile de birebir görüşmeler yapılıyor ve bilgi alınıyor. Futbolcuların gelirleri, ödemeye yükümlü oldukları vergiler düşüldükten sonra belirleniyor. Söz konusu vergi hesaplamaları da o ülkenin kanunlarına uygun şekilde yapılıyor. Tüm bu faktörler, ‘Goal En Zenginler 2014’ü bu alandaki en gerçekçi liste yapıyor” diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir