9 °C

ENKA'nın santralleri, yüzde 99,8'lik emre amadeliğe ulaştı

Santraller, 6 gaz türbini aracılığıyla Türkiye yıllık elektrik üretiminin yüzde 9'unu karşılıyor.

ENKA'nın santralleri, yüzde 99,8'lik emre amadeliğe ulaştı

SAKARYA - Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde faaliyet gösteren ve Türkiye elektrik üretiminin yüzde 9'unu gerçekleştiren ENKA Adapazarı ve Gebze Doğalgaz Elektrik Santralleri 12 aylık dönemde yüzde 99,8'lik emre amadeliğe (yıl içindeki kullanılabilirlik) ulaştı. Elde edilen verim, 300 bin evin ihtiyacını karşılamaya yetecek 1,3 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimine olanak tanıyor.

ENKA Santralleri İşletme ve Bakım Direktörü Tahsin Kösem, Taşkısığı Mahallesi'nde faaliyet gösteren Adapazarı ve Gebze Doğalgaz Elektrik Santralleri'nde düzenlediği basın toplantısında, ENKA'nın General Elektrik (GE) tarafından yakın zamanda yenilenen ''F Teknolojisi'' gaz türbinlerini kullanarak, elektrik santrallerinde kullanılabilirlik açısından önemli bir başarıya imza attığını söyledi.

6 gaz türbiniyle toplamda 2 bin 320 megavatlık kurulu kapasiteye sahip olan Adapazarı ve Gebze Doğalgaz Elektrik Santralleri, 2010 yılı Kasım ayı itibarıyla son 12 aylık dönemde yüzde 99,8'lik kullanılabilirliğe ulaştı.

Erişilen kullanılabilirliğin endüstri ortalamasından yüzde 7 daha yüksek olduğu ve 'F' sınıfı gaz türbini teknolojisinde yeni bir dünya rekoru olduğu kaydedildi.

Elde edilen kullanılabilirlikle Adapazarı ve Gebze santrallerinin 300 bin evin ihtiyacını karşılamaya yetecek 1,3 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimine olanak tanıdığı belirtilerek, böylelikle 150 megavatlık enerji santrali kurma ihtiyacının da ortadan kalktığı ifade edildi.

2002 yılının ekim ayında faaliyete geçen Adapazarı ve Gebze Doğalgaz Elektrik Santralleri, yılda 2 bin 320 megavatlık kurulu kapasitesiyle, 6 gaz türbini aracılığıyla Türkiye yıllık elektrik üretiminin yüzde 9'unu karşılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.