15 °C

Erdoğan Eskişehir'de de CHP'ye yüklendi

İsim vermeden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yönelik ağır eleştirilerde bulunan Başbakan Erdoğan, daha önce gösterdiği belge için, "CHP'nin belediye başkanı kendi matbaasında bastırdı" ifadelerini kullandı

Erdoğan Eskişehir'de de CHP'ye yüklendi

ESKİŞEHİR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir mitinginde vatandaşlara sesleniyor. Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Fettullah Gülen'e yönelik eleştirilerine devam eden Erdoğan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen'e ağır ithamlarda bulundu.

"CHP'nin buradaki genel başkanı, artık yorulmuş bitmiş. Yaşı 70'i aşmış bundan sonra ne yapacak bu adam böyle?" diyen Erdoğan, "Bunun demokrasiyle hiç alakası yok ha. Belgelerle konuşacağım. tanıyın bu insanları. Demokrasinin şehri Eskişehir'e bunlar yakışmıyor, bunu tanıyın" dedi.

Belgeyi Büyükerşen bastırmış

Eskişehirlilere, Eskişehir Örfi İdari Kumandanlığı'nın tebliğinde yer alan “Ankara’daki bütün hükümet erkanı ve demokrat parti başkanları, yabancı memlekete kaçarken yakalanmışlardır. 12 uçak dolusu altın mücevherat parayı kaçırmakta iken yakalandılar" iddialarına değinen Erdoğan, "CHP Genel Başkanı ve yardımcısı bunu yalanladılar. Bugün açıklayacağım. Bu belgeyi şu anda CHP'nin belediye başkanı kendi matbaasında bastırdı" dedi.

Erdoğan konuya ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti.

'Zamanı durduran saat'i delil gösterdi

Eskişehir'in CHP'li belediye başkanı, 27 Mayıs ihtilalinde burada gazeteciydi. Şimdiki belediye başkanını, 27 Mayıs sabahı askerler evinden aldılar, sevinçle kucaklaştılar. Bu iftira dolu belgeyi kendisi ve arkadaşları dağıttı. CHP'nin Türkiye siyasetindeki yeri 1950'den beri hep bu olmuştur. CHP sandıktan çıkamayacağını bilir işte böyle iftiralarla yalanlarla dolanlarla montajlarla işi idare ederler. Zamanı durduran saat diye bir eseri var, reklamı olacak ama. Aman ha sakın almayın, bir de para kazandırmayalım. Dağıtılan bu tebliğ işte kendi kitabının içerisinde de var. Şimdi bu demokrasi düşmanlarına kalkacağız bu ihtilal yanlısı kişilere biz kalkıp da Eskişehir'de oy mu vereceğiz?

Erdoğan montaj iddialarına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: "Dört yılda beş yılda bir Ankara'dan çıkıyorlar gönülsüzce gelip buralarda miting yapıyorlar. Sonra AK Parti mitinglerine montaj diyorlar. Ey malum medya montajı en iyi siz bilirsiniz. Montajı en iyi siz bilirsiniz ey paralel yapı. Bizde montaj yok. Başta çakma Kemal olmak üzere gereğini yapacağım. Niye? Çünkü hep el ele verdiler. Bugün attıkları iftiralar yenilir yutulur değil.

Çakma diyorum ya. Yalan dolan talan kimde görmeniz için getirdim. Bakınız ne diyor? Başbakan'ı dinleyen hangi devlet diyor? Peki bugün ne diyor? Senin beraber yürüdüğün paralel yapı bay Kılıçdaroğlu. Dün her türlü hakareti yapıyordun, şimdi seviyorsun okşuyorsun.

Putin'den ne istediğini söyledi

Kırım’daki gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, Eskişehir'deki Kırım Tatarı vatandaşların olayları yakından takip ettiğini söyledi. Putin ile konuya ilişkin görüştüğünü söyleyen Erdoğan, 

"Sayın Putin’le telefonda görüştüm. Oradaki Tatar soydaşlarımızın hukuk ve demokrasi içinde onlara sıkıntı ve zarar verilmeden haklarının korunmasını özellikle istedim.
Kırım Tatarlarını bugüne kadar yalnız bırakmadık bundan sonra da bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

100 kişi gözaltına alındı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Eskişehir'e gelişini protesto etmek için Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi önünde toplanan grup, slogan atarak bir alışveriş merkezi önüne geldi. Eylemciler, burada başka gruplarında katılmasıyla kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 300 metre ileride önlem alan çevik kuvvet ekipleri, grubun geçişine izin vermedi.

Polisin müdahalesiyle kaçan grubun bir bölümü çevredeki iş yerlerine, bir bölümü ise cadde üzerinde bulunan Hal Camisi'ne sığındı. Caminin bahçe kapısını kapatan grup, polisin bu alana geçişine izin vermedi. Daha sonra duvardan atlayan bazı polisler, kapıyı tutan eylemcilere müdahale ederek, diğer polislerin içeri girmesini sağladı. Ardından polis cami bahçesindeki göstericileri, gözaltına aldı. Olaylar sırasında yaklaşık 100 kişi gözaltına alındığı bildirildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.