10 °C

Erdoğan koyları denetledi, durum 'felaket' dedi

Erdoğan koyları denetledi, durum 'felaket' dedi

İSTANBUL - Bayram tatili sırasında tebdili kıyafetle Ege koylarında denetim yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kötü yapılaşmaya tepki gösterdi. Sahillerdeki yapılaşmayı 'felaket' olarak nitelendiren Başbakan, "Denetim ve cezai işlemlere hemen başlıyoruz" dedi.

Türkmenistan'a giderken uçakta konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, kimseye haber vermeden incelemelerde bulunduğunu belirterek, "Durum felaket. Çevre çevre diyenlerin çevre duyarlılıklarını orada gördük. Tutanaklar tuttuk. Bütün sahil bandını bu şekilde denetleyeceğiz. Bu kadar vicdansızlık olmaz. Yapılaşma denize kadar girmiş. Kıyı-kenar çizgisi filan hak getire. Neredeyse denize düşecekler" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili inceleme yapacağını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kıyı-kenar çizgisi incelemesi yapılacak. Belediyeler bu inşaatlar yapılırken neredeymiş? Nasıl izin vermişler anlamak mümkün değil. Denetimler sonunda haklarında dava açılabilir, gerekirse de görevden almalar olabilir. Denetimler ve cezai işlemlere hemen başlıyoruz. Valilikler, kolluk güçleri verecek. Yıkımlara başlayacağız."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.