5 °C

Erdoğan, Tiflis'e gidiyor

Başbakan, Saakaşvili'yle bir araya gelmek için Tiflis'e gidiyor

Erdoğan, Tiflis'e gidiyor

MOSKOVA - Rusya ve Gürcistan arasındaki Güney Osetya çatışması konusunda temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'dan ayrılarak Tiflis'e gidiyor.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın eşlik ettiği Erdoğan'ı havaalanında Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı uğurladı. Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile bir araya geleceği Tiflis'e gidiyor.

Erdoğan, Medvedev'le görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin önerdiği Kafkasya'da İstikrar ve İşbirliği Platformu'nun iki ülke dışişleri bakanları arasında üzerinde çalışılarak süratle geliştirileceğini bildirdi.

Erdoğan, Moskova Kent Merkezi'nin dışındaki Meindorf Şatosu'nda Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un hazır bulunduğu çalışma yemeğine katıldı. Başbakan Erdoğan, temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri konuların yanı sıra turizm konusunu ağırlıklı olarak ele aldıklarını belirterek, "Görüşmede bildiğiniz gibi Güney Osetya'da meydana gelen olaylar sebebiyle de bir görüşme fırsatı bulduk. Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu çerçevesinde bir çalışma yapalım istedik. Bu coğrafya esaslı olsun istedik. Bunun bir ekonomik işbirliğinin gelişmesine vesile olmasını istedik. Bu bölge barışına ve güvenlik işbirliğine yönelik bir zemin oluştursun istedik" dedi.

"Bölge barışı gölgelenmesin"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Rusya'nın kabul ettiği 6 ilkeden oluşan deklarasyonu Gürcistan'a ilettiğini ve Tiflis'in de bunu kabul ettiğini hatırlatan Erdoğan, "AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları arasında görüşmeler yapıldı. Bu çerçevede sayın Şaakaşvili ile de bunları görüşeceğiz. Temenni ederiz ki bölge barışı gölgelenmesin" diye konuştu.

Erdoğan bir soru üzerine de, Türkiye'nin bir barışa ve mevcut ateşkes zemininde ne gibi yardımı olabileceği çerçevesinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, Rusya, Gürcistan ve ABD Dışişleri Bakanlarıyla görüşmelerde bulunduğunu belirterek, "Bu görüşmeler neticesinde AB üyesi ülkelerin bölgede çalışmaları oldu. Bu çalışmalarla şu anda bir yere gelinmiş. Bundan sonraki süreçte barışı tehdit edecek adımlar atılmazsa, öyle tahmin ediyorum ki bu iş herhalde biter" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap