13 °C

Erdoğan'dan Ayasofya cevabı

Büyük Mecidiye Camisi'nin ibadete açılışına katılan Erdoğan, Ayasofya'nın camiye çevrilmesi talebine ilişkin "Sultanahmet'i sabah namazlarında dolduralım, sonra gerisi gelir" dedi

Erdoğan'dan Ayasofya cevabı

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Müzesi'nin camiye çevrilmesi talebine ilişkin "Yan tarafında Sultanahmet'i bir dolduralım bakalım ama teravih namazlarında değil, bayram namazlarında değil, sabah namazlarında dolduralım. Onları bir halledelim, ondan sonra gerisi gelir, önce onu bir halledelim" dedi. 

Başbakan Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın sponsorluğunda restore edilen Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camisi'nin açılışını yaptı.

Açılışa, Erdoğan'ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da katıldı. 

Katılımcılarla birlikte cuma namazını camide kılan Erdoğan, daha sonra camide incelemelerde bulundu, yetkililerden restorasyon hakkında bilgi aldı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra caminin girişinden, avludaki vatandaşlara seslendi. Caminin 5'inci kez restorasyonunuyla bu hale gelmesinden memnun ve mutlu olduğunu ifade eden Erdoğan, camide çok ciddi güçlendirme çalışması yapıldığını anlattı. Camide çok ciddi tezyinattaki sıkıntıları aşma çalışması da yapıldığını kaydeden Erdoğan, "Bazı eksiklerin de inşallah giderilmesiyle Büyük Mecidiye Camisi bugün itibariyle hizmete başladı. Cami, Müslümanların da hizmetinde olacaktır" diye konuştu. 

Ayasofya talebine; "Sultanahmet'i bir dolduralım. Gerisi gelir" yanıtını verdi

Katılımcıların  "Ayasofya" şeklinde seslenmesi üzerine Erdoğan, "Yan tarafında Sultanahmet'i bir dolduralım bakalım ama teravih namazlarında değil, bayram namazlarında değil, sabah namazlarında dolduralım. Onları bir halledelim, ondan sonra gerisi gelir, önce onu bir halledelim" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, caminin restorasyonunu Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın üstlendiğini belirterek, banka yetkililerine ve törene katılanlara teşekkür etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.