10 °C

Erdoğan'dan İran'a 'Yemen' tepkisi

Yemen'deki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan; "İran bölgeyi domine etme çabası içindedir. Buna müsaade edilebilir mi?" dedi

Erdoğan'dan İran'a 'Yemen' tepkisi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Vattara’yla düzenlediği ortak basın toplantısında Yemen’deki gelişmeleri değerlendirdi. 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Öncelikle şunu söyleyeyim bir defa Yemen'de Hutilerin yaptıkları sadece mezhepsel bir çatışmadır. Burada adeta bir Şii-Sünni çatışmasına dönüşmüştür ve biz bu mezhepsel çatışmaların hiçbirine olumlu bakmıyoruz. Bunların karşısındayız. Düşünün ki Yemen kendi içinde bir bölünmeye doğru gidiyor. Biz Yemen halkının tümüne kardeşlerimiz olarak bakıyoruz. Bu kardeşlerimizin hukuku üzerinde konuşmaya hakkımız var. Şu an askeri konuda bir şey söyleyemiyorum. ama lojistik ve istihbarat açısından destek vermeye hazır olduğumuzu açıkladım. 
Bugüne kadar bölgede, Yemen'de olan gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başlamıştır. İran'ın böyle bir açıklama yapması doğaldır. Şu ana kadar Irak'ta Suriye'de ne yaptığını da göstermiştir. İran bölgeyi domine etme çabası içindedir. Buna müsaade edilebilir mi? Yaptıkları Suudi Arabistan'ı, Körfez'i, hepsini rahatsız etmiştir. Bölgede bir yandan DEAŞ'la bir yandan İran'ın Devrim Muhafızlarıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.