Erken gelen kar yayla sezonu bitirdi

Ağrı'da önceki gece başlayan kar yağışı nedeniyle yaylacılar çadırlarını toplayıp evlerinin yolunu tuttu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AĞRI  - Ağrı'nın Diyadin ve Taşlıçay ilçeleri ile Van'ın Erciş ilçesi sınırlarında yer alan on binlerce küçük ve büyükbaş hayvanın bulunduğu Kandil Yaylası'nda, kar yağışı nedeniyle etraf beyaza büründü. 

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü yaylalarda bulunan göçerler, bu yıl erken gelen kar yağışı nedeniyle yayla sezonunu bitirdi. Göçerler, çadırlarını toplayıp memleketlerinin yolunu tuttu. 

Göçerlerden Yılmaz Paçal, bu yıl karın 2 hafta erken yağdığını söyledi. 

Sürüsündeki bin 500 koyunu Kandil Yaylası'ndaki çadırlarında beslediğini anlatan Paçal, "Biz Iğdır'dan bu yaylaya geldik. Memleketimize dönmemize 15 gün vardı fakat gece aşırı yağmur yağdı. Kar yağacağını anladık ve toparlanmaya başladık. Birkaç saat sonra kar yağdı. Yaylamız beyaza büründü. Çadırlarımızı ve diğer malzemelerimizi kamyonlarla götürdük. Bende koyunları götürüyorum" dedi. 

"Yayla sezonu yerini kara kış ve soğuğa bıraktı"

Sinek Yaylası'ndaki göçerlerden Mehmet Artan ise kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle bu yıl yayla sezonunun erken bittiğini söyleyerek, "Mayıs ayından beri buradayız. Her sene ekim ayının ortasında yayladan inerdik fakat bu yıl havalar her yılın aksine daha erken soğudu ve kar yağdı. Bu yaylada bulunan tüm göçerler malzemelerini toparlayıp evlerine döndüler, bir dahaki mayıs ayında yaylalara geri dönecekler. Artık yayla sezonu yerini kara kış ve soğuğa bıraktı" şeklinde konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir